Každá maminka si zaslouží laktační poradkyni

Dnešní téma jsem se rozhodla zaměřit na to, proč vlastně dělám laktační poradenství a proč si myslím, že si každá žena, která se připravuje na svou novou mateřskou roli, zaslouží laktační poradkyni.

Na testu se Vám objevily a dvě čárky a Vy se od té doby připravujete na příchod miminka. Vím, není to vůbec jednoduché období a je toho spousta, co se Vám hodní hlavou, včetně toho, jaký kočárek či nosítko koupit, co všechno miminko potřebuje do výbavičky, jaké jméno vybrat a podobně. Do toho Vás čekají pravidelné prohlídky gynekologa a všemožné testy, které mají zaručit, že vše probíhá v pořádku. A pak přichází Den D, porod. Den, kterého se většina žen, tak trochu bojí, den, kam upínají veškerou svou pozornost během těhotenství.

A v tom všem shonu, starostech a těšení se mnohá z nás zapomene připravit i na okamžiky, které přijdou po porodu. V domnění, že o to se přece někdo postará a někdo nám vysvětlí, co a jak. A mezi to patří i kojení. I když dnes existuje velké množství předporodních kurzů, i speciálních kurzů zaměřených na kojení či soukromé poradenství poskytované laktačními poradkyněmi, stále ještě většina žen nechává kojení tak trochu stranou s tím, že přece v porodnici mi poradí co a jak.

Vezměte zodpovědnost do vlastních rukou

A tady bych se chtěla zastavit. Jsem toho názoru, že žena má za své miminko i za sebe odpovědnost a neměla by se bát ji převzít. S tím ale úzce souvisí to, že by si měla zjistit, jaké podpory a pomoci se jí vlastně dostane a jaké se jí naopak nedostane a bude se muset postarat sama.

Jak jsem uvedla v e-booku Užitečné tipy jak se připravit na kojení ještě před porodem, který si můžete stáhnout na mých stránkách zcela ZDARMA, je velmi důležité vybrat si vhodné místo k porodu. Pokud jste si vybraly porodnici, zjistěte si dopředu, jak tam přistupují ke kojení. V České republice existuje kontrola a certifikace nemocnic (BFHI – Baby Friendly Hospital Initiative) podle jejich přístupu ke kojení a systému, jakým dosáhnou co nejkvalitnější péče o maminku i její miminko.

Zde najdete aktuální seznam BFHI nemocnic, který pravidelně aktualizuje Laktační liga.

Existuje Kodex 10 kroků k úspěšnému kojení, které by Baby friendly nemocnice měla dodržovat. Ten také najdete v mém e-booku. Je dobré se informovat, zda-li uvedené kroky porodnice opravdu reálně dodržuje a není vůbec od věci mít připravený porodní plán, na kterém se ideálně předem s personálem dohodnete.

Výběr místa a průběhu porodu je tedy pro začátek kojení velmi důležitý.

Pro každou ženu znamená bezpečné prostředí něco jiného. Pro jinou může tou nejlepší volbou být porod v porodním domě či v domácím prostředí. Určitě je důležité mít u sebe kvalifikovanou a zkušenou porodní asistentku, ke které máte důvěru.

Tam, kde se žena cítí v bezpečí, bude porod pravděpodobně probíhat lépe.

Tak, výběr místa porodu máme za sebou, případně pracujeme s několika možnými variantami, mezi kterými se lze operativně rozhodnout, jak bude potřeba.

A jak tedy s tím kojením, aby začalo a probíhalo co nejlépe?

Co se týče kojení, zjednodušeně řečeno by se dalo říct, že čím přirozenější je porod a následná péče, tím snazší bude začátek kojení. Stejně jako porodní proces tak i kojení je řízeno hormonálně a uplatňují se při něm naše mateřské instinkty. Čím méně je přirozený průběh narušen zásahy zvenčí, tím lépe se naše instinkty mohou uplatnit. Takhle jednoduché, ale zároveň někdy v praxi složité, to je.

Na základě zkušeností s mými klientkami či kamarádkami vím, že kojení mnoho nastávajících maminek zas tak moc neřeší. Kojení nějak půjde, personál v porodnici mi poradí co a jak, a když nepůjde tak přece vždycky tu máme umělé mléko. Ano, i ne.

Proč je kojení důležité jsme si podrobně popsaly zde v článku. Osobně bych tedy variantu s umělým mlékem vůbec do podvědomí nepouštěla.

Umělé mléko je určitě fajn vynález pro miminka, která z jakéhokoliv důvodu nemohou být kojena. Ale je mi velmi líto, když důvodem, proč miminko není kojeno je to, že maminka si s kojením neví rady a nedostane včas odbornou pomoc, naopak je okolím přesvědčována, že se vlastně nic neděje, když miminko bude vyrůstat na umělém mléce.

 

Jsem přesvědčena, že téměř každá žena může úspěšně kojit, když ví, kam se obrátit o pomoc. A tím se dostáváme k názvu dnešního článku, aneb jsem přesvědčena o tom, že

každá žena si zaslouží svou laktační poradkyni

Nespoléhejte pouze na pomoc v porodnici. Podle statistik (jak je uvedeno zde) poměr plně kojených novorozenců při propuštění z porodnice v České republice v podledních letech rok od roku klesá. V roce 2003 odcházelo z porodnic více než 90 % plně kojených dětí. Podíl plně kojených dětí se však od té doby stále snižuje, v roce 2015 klesl na 81,4 %. A to není nic moc, co myslíte?

Pro úspěšný začátek kojení je důležitý bezprostřední, nepřerušovaný a dostatečně dlouhý poporodní kontakt kůže na kůži dítěte s matkou. Ten však v českých porodnicích stále ještě není normou, jak potvrzuje 60% respondentek, jimž se ho nedostalo. 80% z nich vůbec nebylo o důležitosti takového kontaktu informováno.

A hlavně jedna věc, na kterou nedám dopustit a tou je samopřisátí. Kdo ještě nevíte, o co jde, mrkněte na článek Samopřisátí jako klíč k úspěšnému kojení.

Je mi jasné, že personál porodnice nemůže mnohdy vyhovět ženám už jen čistě z kapacitních důvodů, mnohdy jsou sestry unavené, mnohdy nemají nejnovější informace a rady, které poskytují, jsou tak ke spokojenému kojení přímo kontraproduktivní (zkušenosti mých klientek).

Z tohoto důvodu si myslím, že každá žena si zaslouží péči laktační poradkyně, tak jako péči gynekologa, pediatra, zdravotní sestry – jejich péči máme všechny a připadá nám to normální. Péče laktační poradkyně je však považována za něco navíc, mnohdy za poslední záchranu, když se nedaří, mnohdy za určitý „luxus“. Myslím, že je na čase toto změnit. Dobrou zprávou je, že už některé zdravotní pojišťovny proplácí služby laktačních poradkyň v rámci balíčků pro své klientky.

Kojení je opravdu velmi důležité pro miminko, pro maminku, pro celou společnost. A proto – každá maminka si zaslouží laktační poradkyni.

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail