Kojení jako zázrak přírody

Početí, spojení dvou buněk v jednu a pak její postupné dělení v další miliony a miliony, tak vzniká nový organismus, nové děťátko. Těhotenství končí porodem a příchodem tohoto malého tvorečka z bezpečí maminčina lůna na svět. Devět měsíců žilo miminko v těsném spojení s maminkou, bylo chráněno jejím tělem a z něj si bralo i živiny pro svůj růst a vývoj. Po porodu tento úzký a velmi intimní vztah nekončí. Naopak, jeho pokračování a prohloubení je zajištěno díky kojení.

Výživa skrze maminčino tělo pokračuje několik dalších měsíců. Tak čisté, tak dokonalé, tak samozřejmé a přitom dech beroucí. Příroda to naplánovala a miliony let evoluce prověřila k naprosté dokonalosti.

Kojení je v pravém slova smyslu zázrak přírody

Kojení bylo v dávných dobách otázkou života či smrti. Bez mateřského mléka malý človíček není schopen přežít. Dnes se doba změnila. Pokud maminka kojit z nějakého důvodu nemůže nebo nechce, máme k dispozici umělé mléko. Přesto se kojení opět dostává do popředí zájmu.

Proč je kojení pro miminko tak důležité?

Jak to tedy s tím mateřským mlékem a kojením je? Proč je tak důležité pro zdravý vývoj malého, ale i většího děťátka?

Rozsáhlý výzkum z posledních let potvrzuje četné výhody kojení nebo krmení kojenců mateřským mlékem jak pro dítě, matku a rodinu, tak i pro celou společnost. Kojení přináší výhody z hlediska výživy dítěte, jeho zdraví a vývoje, zdraví matky, z hlediska psychologického, sociálního, ekonomického a ekologického. (Laktační liga)

Pojďme se na to podívat z několika úhlů.

Kojení je přirozený a ničím nenahraditelný zdroj výživy

Přestože umělé mléko má složení, které se snaží napodobit mateřské mléko, nikdy nemůže dosáhnout jeho dokonalosti. Mateřské mléko je zdroj potravy „vyrobený“ tělem matky přímo na míru děťátka. Mateřské mléko poskytuje dítěti komplexní výživu s vyváženým podílem vitaminů, minerálů, bílkovin, tuků a cukrů , vody a látek souvisejících s imunitou.

Obsahuje cenné látky, jejichž složené se mění nejen podle věku dítěte, ale i například podle jeho momentálního zdravotního stavu nebo stavu matky. To umělé mléko nemůže nikdy nahradit. I darované mateřské mléko je vzhledem ke svému složení mnohem cennější než mléko umělé.

Přínosy pro zdraví

Kromě zajištění správné výživy pro růst a vývoj dítěte má kojení i další zdravotní výhody pro dítě. Kojené děti mají nižší riziko mnoha chorob, mezi něž patří například onemocnění zažívacího traktu, jako jsou průjmy, Crohnova choroba, celiakie.

Téma, které je poslední dobou velmi skloňované, jsou potravinové alergie a intolerance, které se mohou projevovat nespavostí, kolikou a kolitidou. Tady opět nacházíme lepší výsledky u kojených dětí oproti dětem nekojeným.

Kojené děti bývají celkově méně náchylné i k běžným onemocněním, jako virózy, chřipky, infekce dýchacích cest, záněty středouší, případně mají lehčí průběh.

Kojení znamená také nižší riziko obezity, alergie, astmatu, meningitidy, SIDS, diabetu, ekzémů, leukémie i dalších.

Kojené děti mají v dospělosti menší sklony k obezitě, cukrovce, autoimunitním onemocněním a problémům s vysokým krevním tlakem.

Kojení je důležité pro psychický vývoj miminka

Kojení ale není jen příjem potravy. Kojení je hlavně o vzájemném napojení maminky a dítěte, jejich láskyplné blízkosti a komunikaci. Během kojení zažívá miminko pocity bezpečí, uklidnění, utišení hladu, ale i bolesti, únavy, rozrušení a jiných trápení. Kojení rozhodně není jen o jídle, což Vám potvrdí každá kojící maminka.

Jak vnímám kojení já?

Tak to by bylo k teorii dost, co myslíte? Tak a něco ze života? Jistě každá maminka Vám potvrdí, že kojení není jen o jídle. Je to nádherný pocit vzájemného napojení, lásky, blízkosti.

Já si svůj život s dětmi nedokážu bez kojení vůbec představit (tedy dokud jsem je kojila, teď už jsou oba trochu větší :-)). Mléko je stále „po ruce“, kdykoliv si miminko vzpomene a nemusím řešit, jestli mám připravenou zásobu prášku, teplé vody, lahvičku a podobně. Pro mě je to zkrátka nesmírně praktické. Časem (musím tedy přiznat, že až s druhým dítětem) jsem se naučila pohodlně nakojit i v nosítku nebo v šátku, což oceníte zejména na procházce. My chodíme s dětmi často do lesa a kojení v mrazivých zimních dnech bývalo pro mě vždy trochu adrenalin. V nosítku nebo šátku toto drama odpadá. Jen šikovně povolíte úvaz a už se nemusíte bát, že Vám potáhne pod tričko.

Další oblastí, kterou si bez kojení neumím představit, je uspávání. To je kapitola sama o sobě.

Zdravotní přínosy jsme probraly, ale z mojí zkušenosti můžu říct, že kojení také tlumí bolest, ať už je to nějaký úraz nebo například injekce u doktora – prostě si před píchnutím přiložte dítě k prsu a až bude sát, můžete dát injekci. Dítě si toho buď vůbec nevšimne a nebo se velmi rychle utiší. Naše pediatrička byla v tomto velmi vstřícná. Vyzkoušejte to také.

Specifickou kapitolou je nemoc, ať už Vaše nebo dítěte. V tom případě doporučuji kojit co nejčastěji. Pokud je nemocné dítě, pomáháte mu dodávat cenné protilátky, tekutiny, živiny a také bezpečí. Pokud jste nemocná Vy, Vaše dítě dostává rovnou protilátky na míru, takže většinou vůbec neonemocní. Opět ozkoušeno osobně na obou dětičkách.

A co přínosy kojení pro matku?

Ale aby maminka neměla pocit, že se pro své děťátko obětuje, zejména pokud ji kojení trápí, bolí, obtěžuje či je jinak nepříjemné, není od věci zdůraznit, že kojení má výhody také pro samotnou maminku.

Kromě praktičnosti, že máte mléko vždy při sobě, v ideálním množství, složení i teplotě, lékařské výzkumy ukazují, že kojení napomáhá děloze k rychlejšímu návratu do velikosti před těhotenstvím a snižuje dobu a intenzitu poporodního krvácení.

Kojení Vám také pomůže shodit přebytečná těhotenská kila (uznávám, to může být pro někoho výhoda, ale pro někoho i naopak).

Kojení Vám pomůže navázat lepší vztah s Vaším děťátkem, pokud se to z nějakého důvodu po porodu nepodařilo. Při kojení se ve vašem těle vyplavují endorfiny, kterým se také říká hormony štěstí; také s jejich pomocí se vytváří pevné citové pouto mezi vámi a vaším děťátkem. Také oxytocin, hormon lásky, hraje při kojení rozhodující roli.

Kojení je spojeno s nižším rizikem rakoviny prsu, vaječníků, děložního čípku. Kojící ženy mají nižší riziko osteoporózy.

A to už stojí za to, nemyslíte?

Nehledě na to, že kojení velmi, ale velmi výrazně šetří Vaši peněženku.

Pokud se Vám z nějakého důvodu kojení nedaří, ráda Vám pomohu.

Pokud se trápíte s nedostatkem mléka, něco pro Vás mám, klikněte zde 🙂

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail