Jak uchovat mateřské mléko: nejlepší tipy a triky

Mateřské mléko je pro novorozence a kojence neocenitelným zdrojem výživy. Ale jak ho uchovat, aby zůstalo plné živin a neztratilo své vlastnosti?

V tomto článku se dozvíte, jak nejlépe uchovávat mateřské mléko, jak dlouho vydrží a jak ho správně ohřát.

Pokud ráda myslíte na zadní vrátka, může se vám hodit pár tipů, jak uchovat mateřské mléko. To vám umožní udržet zásoby mléka pro časy, kdy nebudete k dispozici, a miminko bude potřebovat nakrmit někdo jiný. Nepřijde tak ale o svůj cenný zdroj potravy. Nejlepší je samozřejmě kojit děťátko rovnou z prsou, protože tím získává nejen benefity mateřského mléka, ale i procesu kojení jako takového. Pokud už ale uvažujete, že někdy kojit moct nebudete, je určitě lepší děťátko nakrmit odstříkaným mlékem než umělým.

ODSTŘÍKÁVÁNÍ

Pokud máte nadbytek mateřského mléka, můžete ho odstříkat a uchovat pro pozdější použití. Pokud nadbytek nemáte, odstříkávejte během kojení nebo po kojení. Díky tomu se nestane, že byste odsála mléko, které by pak miminku chybělo, ale do dalšího kojení se ho zase stihne utvořit dostatek.

Před odstříkáním si důkladně umyjte ruce (raději i prsa). Je důležité používat sterilní nádoby k odstříkávání a uchovávání mateřského mléka. Sterilizujte nádobí před použitím v horké vodě nebo sterilizátoru. Pokud používáte odsávačku, postupujte podle návodu. Někdy může být účinnější ruční odstříkávání.

SKLADOVÁNÍ / UCHOVÁNÍ MLÉKA V LEDNIČCE

Při pokojové teplotě vydrží čerstvé mléko 2 – 4 hodiny. Mateřské mléko můžete uchovávat v lednici nebo v mrazničce. V lednici vydrží mateřské mléko 3 – 5 dní, pokud je uložené na zadní straně nejchladnější části lednice. Nikdy neuchovávejte mateřské mléko ve dveřích ledničky, protože teplota se tam může měnit při každém otevření dveří a mléko by se mohlo zkazit dříve. Skladujte mléko v zadní části lednice, kde je teplota konstantní.

ZAMRAŽENÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA

V mrazničce při teplotě -18°C vydrží mléko až 6 měsíců. Pokud mateřské mléko získá špatnou chuť nebo vůni, nebo se barva změní, je to přirozený proces, jak mateřské mléko stárne. Vždy je dobré mléko ochutnat, ale i tak některým miminkům mražené mléko nechutná.

Mateřské mléko můžete zamrazit v nádobách s uzávěrem nebo v sáčcích na mateřské mléko. Při plnění nádob a sáčků nechte kolem mateřského mléka volné místo, protože se bude mrazem jeho objem zvětšovat. Pokud používáte nádoby, volte takové, které jsou vhodné pro zamrazení a mají uzávěr, který těsně utěsní. Pokud používáte sáčky, volte takové, které jsou speciálně určené na mateřské mléko a mají širokou bázi, aby stály stabilně.

Zamrazování mateřského mléka je nejlepší co nejdříve po odstříkání. Pokud plánujete zmrazit více lahviček, označte si je s datem odstříkání, abyste věděla, které lahvičky mají být použity jako první.

Pokud máte na jedno odsátí málo, můžete mléko uchovat v ledničce a do 24 hodin zamrazit několik dávek současně. Vždy ale slévejte až mléko o stejné teplotě, tedy nepřilévejte teplé mléko k již vychlazenému.

OHŘÍVÁNÍ ODSTŘÍKANÉHO MLÉKA

Pokud potřebujete ohřát mateřské mléko z mrazničky, nechte ho nejprve rozmrazit na pokojovou teplotu a poté ho ohřejte v horké vodě nebo pomocí speciálního ohřívače. Před podáním ohřejte mléko pomalu, abyste zabránili přehřátí a zničení živin. Pokud použijete horkou vodu, nechte nádobu s mateřským mlékem ponořenou do horké vody po dobu několika minut. Nikdy nepoužívejte mikrovlnnou troubu k ohřevu mateřského mléka, protože to může způsobit nerovnoměrné ohřátí a zničit vitamíny a živiny. Nespotřebované mléko vydrží 2-4 hodiny při pokojové teplotě, už ho znovu nechlaďte ani nezamrazujte.

Tip

Pokud nemáte mateřského mléka dostatek, ať už přímo pro kojení nebo pro odstříkání a víte, že zásoby potřebujete, srdečně Vás zvu do svého online programu 20+1 kroků jak podpořit laktaci a zvýšit tvorbu mateřského mléka již za 2 dny.

Závěr

Uchování mateřského mléka může být snadné a bezpečné, pokud dodržujete několik jednoduchých pravidel. Ujistěte se, že používáte sterilní nádoby, zamrazujte mléko v menších porcích, ohřejte mléko pomalu, uchovávejte mléko v lednici a nikdy neuchovávejte mléko ve dveřích ledničky. S těmito tipy budete mít zásoby mateřského mléka pro vaše dítě snadno k dispozici, kdykoli budete potřebovat.

DŮLEŽITÉ

Nikdy nedokrmujte kojené miminko lahvičkou, může to způsobit problémy s kojením. Přečtěte si můj článek o lahvičkách zde…

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail