V letošním horkém létě jsou internetové diskuze kojících maminek zaplaveny dotazy, zda stačí v tomto horku kojení a nebo je potřeba miminku podávat i vodu a případně jak.
Jak to vidím já?
Plně kojené dítě, jak už z termínu vyplývá, potřebuje ke své výživě pouze mateřské mléko a to je pro něj plně dostačující. Světová zdravotnická organizace doporučuje plné kojení po dobu 6 měsíců. Je to průměrný věk, od kterého mohou být zaváděny příkrmy a další tekutiny. Důležité je ale sledovat, jestli je miminko už na příkrmy připraveno nebo ještě není. Můžete mít tak miminko s úspěšně zavedenými příkrmy v 5 měsících nebo naopak 7 měsíční, co se pouze kojí. Obojí je v naprostém pořádku.
Pojďme ale zpět k otázce parného léta a tekutin.
Ano, stačí. Velmi často se stává, že miminka mají potřebu kojit se častěji než doposud. To je v pořádku. Dospělý také pije více a naopak třeba méně jí. Důležitější tedy, než se zamýšlet zda podat vodu či nepodat, je nabízet miminku častější kojení, aby mohlo utišit žízeň a předešlo se dehydrataci. Kolik toho vypije ale nechte plně na miminku.
Podávání jiných tekutin s sebou nese riziko narušení celého procesu kojení. Kojení se řídí poptávkou a pokud při poptávce od miminka místo mléka nabídnete vodu, co to udělá s Vaším tělem, že? To nedostane informaci o tom, že miminko potřebuje mlíčko a produkce mléka se sníží.
Pokud nebudete moct miminko často kojit, například nebudete s ním a miminko Vám mezitím pohlídá někdo jiný, nejlepší je odstříkat mlíčko a miminku ho podat napít z malé skleničky, nikoliv z lahve. Proč ne z lahve se dočtete zde.
Větším dětem můžete nabídnout vodovější příkrmy nebo ovoce jako je například meloun.
Studenou vodu za účelem ochlazení bych miminku osobně nepodávala. Ani pro dospělé nejsou v parném létě nejvhodnější chlazené nápoje, i když ruku na srdce, rádi je vyhledáváme. Miminku by ale studená voda určitě neprospěla.
Mnohem lepší je zajistit, aby se miminko celkově nepřehřívalo, nejlépe trávit s ním čas ve stínu pod stromem na dece v místech, kde je mírný vánek (ale ne průvan). Samozřejmě nenechat děťátko v rozpáleném kočárku. Případně ho jemně otírat vlhkou žínkou, chladit zápěstí.
Moje druhé miminko se narodilo uprostřed parného léta. Do porodu jsem teploty zvládala výborně (jsem teplomilný tvor) a i po porodu jsme byli spokojení venku na zahradě ve stínu. Miminko bylo převážně nahé, zabalené v plence nebo lehké dečce a kojené na požádání.
V létě je zejména důležité nenechat malé děťátko přehřát ale také spálit od sluníčka.
Nikdy nezapomenu na pohled na malinkou holčičku na koupališti, sedící na dece jen v plence a kloboučku. Byla úplně rudá a opravdu bych si s ní nechtěla vyměnit noc a bolest, kterou musela po celém těle pociťovat. Já jsem svoje děti vždy oblékala, aby se na sluníčku nespálily. Přijde mi to bezpečnější, než mazání opalovacími krémy. Nahé byly jen ve stínu. Malé miminko je lepší na přímé sluníčko nedávat vůbec.
Takže, milé maminky. Nebojte se léta, užívejte si ho plnými doušky i se svými děťátky a nezapomínejte je často kojit, to jim poskytne vše, co potřebují.
Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail