Kojení dětí s rozštěpem rtu a patra

Dnešní článek bude poněkud úzce zaměřený. Většiny z Vás/nás se týkat nebude, ale pro skupinu rodičů, kterých se to týká, by mohl být velmi cenný. Zejména v tak těžké situaci, kterou už tak jako tak musí procházet, by jim snad mohl pomoci.

Pokud patříte mezi rodiče, které čekají, že se jim narodí děťátko s rozštěpem rtu nebo patra, jste tu správně.

Pokud někoho takového znáte, přečtěte si jej také a můžete být právě Vy tou oporou, kterou rodiče takového miminka nejvíc potřebují.

Dostala jsem se k překládání článku pro Laktační ligu, který se týkal kojení dětí s rozštěpem rtu a/nebo patra. Ke mně se dostávají miminka zdravá, propuštěná z nemocnice z péče lékařů. Přesto však pro mě toto téma bylo nesmírně zajímavé, snad proto, že nové a myslím si, že si zaslouží naši pozornost.

Kojení je totiž nesmírně důležité, nejen pro děti zdravé, ale i/nebo tím spíše, pro děti, které úplně to štěstí na začátku neměly.

Pojďme se tedy podívat, jaký je nově zrevidovaný protokol ohledně kojení dětí s rozštěpem rtů, rozštěpem patra nebo rozštěpem rtů a patra.

(ABM Clinical Protocol #17:Guidelines for Breastfeeding Infants with Cleft Lip, CleftPalate, or Cleft Lip and Palate—Revised 2019 Jessica O. Boyce,Sheena Reilly,Jemma Skeat, Petrea Cahir, and the Academy of Breastfeeding Medicine, BREASTFEEDING MEDICINEVolume 14, Number 7, 2019)

 Co je to rozštěp jak často se vyskytuje?

V těhotenství dochází během vývoje ke spojení levé a pravé strany tvrdého a měkkého patra a spojení rtu. Pokud se toto pokazí, nastává rozštěp. Ten může být různého rozsahu. V nejmírnější formě zahrnovat pouze ret. Rozsáhlejší varianta zahrnuje ret, patro, případně i čípek.

Při úplném rozštěpu tvrdého a měkkého patra není ústní a nosní dutina oddělena žádnou kostí či svalem. Rozštěp patra může být někdy překrytý sliznicí dutiny ústní a není tak na první pohled patrný.

Výskyt rozštěpů je zhruba 1 na 1000 narozených dětí u evropské populace. Zhruba polovina dětí trpí kombinovaným rozštěpem rtu a patra.

Přestáli jste prvotní šok a obáváte se, jak to všechno zvládnete?

Nevíte, jak budete Vaše maličké krmit a zda je vůbec možné dítě s rozštěpem kojit?

Je vůbec možné zvládnout dítě s rozštěpem kojit? Pojďme se podívat, jak vlastně ústa dítěte při kojení pracují a čemu tedy konkrétně rozštěp vadí.

Při kojení dítě využívá sací reflex. Schopnost sání je nezbytná pro to, aby se miminko přisálo k prsu, udrželo se na něm a získalo (za pomoci spouštěcího reflexu maminky) z prsu mateřské mléko. Za normálních okolností, rty kojícího se dítěte pevně přiléhají k dvorci a utěsňují přední dutinu ústní. Měkké patro se zvedá, aby se dotklo stěn hltanu a utěsnilo ústní dutinu. Jak jazyk a čelist klesají během sání, zvětší se ústní dutina a vytvoří se podtlak, díky kterému může mléko téct. Sání a vlnivý pohyb jazyka napomáhají pohybu mléka během kojení.

Podtlak, který miminko v puse vytvoří, závisí na velikosti a typu rozštěpu a také zralosti miminka – mladších děti s větším rozštěpem jsou schopny menšího podtlaku.

Dobrá zpráva ale je, že většina děti s izolovaným rozštěpem rtu je schopna se kojit. To je asi to nejdůležitější poselství. Tato miminka jsou schopna sát, i vytvořit dostatečně účinný podtlak.

U miminek s kombinovaným rozštěpem rtu a patra je situace složitější, protože tam není ústní dutina dostatečně oddělena od nosní. Mohou být tak u kojení více unavená, špatně přibírají a často trpí tím, že se jim mlíčko vrací zpět nosem. Ovšem s podporou maminky a okolí mohou i tato miminka být když už ne kojena, tak alespoň krmena mateřským mlékem.

 

Jaká jsou tedy hlavní doporučení pro výživu miminek s rozštěpem?

Rozhodně je dobré být si vědoma výhod mateřského mléka a kojení pro miminko i pro maminku. Je dobré se připravit ještě před porodem.

Miminka s rozštěpem rtu jsou většinou schopna se kojit. Bude to chtít trochu cviku. Určitě se obraťte na laktační poradkyni či zdravotnický personál, který má s kojením miminek s rozštěpem zkušenosti. Stojí to za to.

Miminka s rozštěpem patra (rtu a patra) jsou na tom ohledně kojení hůře, ale i u nich je potřeba se v co nejvyšší míře pokusit o výživu mateřským mlékem odstříkaným od maminky. Krmit se mohou speciálními savičkami pro miminka s rozštěpem.

Jakékoliv pokusy o kojení, byť neúspěšné, jsou i tak velmi cenné, protože umožňují miminku bonding s maminkou a také stimulují laktaci, proto je dobré pokoušet se o přiložení u miminek s jakýmkoliv rozštěpem.

Jak na odstříkávání / odsávání?

Můžete se pokusit o ruční odstříkávání nebo si na pomoc vzít odsávačku manuální či elektrickou. Záleží na Vašich preferencích, je dobré je vyzkoušet a pak se rozhodnout.

Co pomáhá při odsávání?

  • určitě přítomnost miminka – pohledem na něj a čicháním jeho vůni se spouští potřebné hormony a spouštění mléka jde tak snadněji
  • před odsáváním můžete prsa nahřát – ve sprše, teplou žínkou nebo nahřívacím polštářkem.
  • jemně stimulovat bradavky
  • odsávat je potřeba obě prsa, buď najednou, nebo postupně, můžete během odsávání několikrát prostřídat

Inspirací může být i tento můj e-book

Kdy kojit a v jaké poloze?

O kojení se, tak jako u zdravého miminka, pokuste co nejdříve po narození. Rozštěp se většinou operačně upravuje velmi brzy po narození. Kojení je možné zahájit ihned po operaci.

Při správném napolohování prso „ucpe“ rozštěp a miminko se může krásně nakojit.

Mezi vhodné polohy pro děti s rozštěpem rtu a patra patří takové, kdy rozštěp směřuje na horní stranu prsu. Velmi vhodná je pozice fotbalisty nebo pozice, kdy dítě „sedí“ obkročmo na maminčině klíně. Poloha by měla být co nejvíce vzpřímená, aby mlíčko teklo tam, kam má a ne třeba do Eustachovy trubice nebo do nosu. Poloha v kolébce není proto moc vhodná.

Maminka může při kojení také vhodně pomoci např. tím, že prste uzavře rozštěp, stlačuje tváře miminka nebo podpírá bradičku nebo směřuje prso k „větší“ části patra, kde je lépe utvořená kost. To vše může napomoci úspěšnému kojení.

Velmi také pomáhá stlačování prsa během kojení, což může kompenzovat nedostatečné sání miminka.

Kojení miminek s rozštěpem je velmi důležité

Závěrem tedy chci shrnout, že kojení je velmi důležité a velmi prospěšné jak u zdravých miminek, tím spíše u miminek s vadou, jakou je rozštěp.

I když se kojení může zdát na první pohled jako nemožné, pravdou je, že kojení může být u miminek s rozštěpem rtů zcela bezproblémové a dostatečné. Protože měkká tkán prsu lépe uzavře část s rozštěpem, navíc s podporou maminky v podobě přidržení prsu nebo tváří a bradičky dítěte, může být jednodušší než sání z lahve.

U dětí s rozštěpem patra je kojení problematičtější a většinou miminka nejsou schopna dostatečně sát. Tady je doporučeno, aby maminka odstříkávala a miminko krmila odstříkaným mlékem pomocí speciálních saviček. Přikládání k prsu je ale samo o sobě také potřeba.

Miminka s rozštěpem rtu nebo rtu i patra se mohou kojit ihned po operaci. Kojení po operaci je účinnější, než například krmení lžičkou a děti tak rychleji přibírají na váze.

 

Pokud ještě nejste přesvědčena o výhodách kojení pro své miminko a nevíte, jestli všechna ta námaha stojí za to, vězte, že:

Děti s rozštěpem jsou náchylnější k zánětu středního ucha než běžná populace, a to z důvodu jiného utváření měkkého patra. Kojení nebo krmení mateřským mlékem snižuje výskyt zánětů středního ucha. Kromě toho usnadňuje rozvoj obličejového svalstva, řeči, bonding a uklidnění dětí po operaci.

 

 

 

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail