Opravdu může kojit každá žena?

  • Čekáte miminko?
  • Přemýšlíte, zda a jak se připravovat na porod, zařizujete výbavičku a řešíte, zda se připravit na kojení?
  • Miminko už máte a kojení se Vám nedaří tak, jak jste si představovala?

Chcete si kojení svého děťátka užívat naplno. Cítit jeho nádhernou vůni a užívat si doteky jeho heboučké kůže. Chcete se rozplývat při pohledu na Vaše maličké zlatíčko a sledovat ho, jak pije mateřské mléko, které je pro něj tím nejcennějším. Je to tak?

Byla by obrovská škoda se o to připravit. Dobrá zpráva je, že je to ve Vašich rukou.

Pojďme dnes začít otázkou.

Má cenu se vůbec na kojení nějak připravovat?

Tak schválně, jak odpovíte?

Možná patříte mezi ženy, které se nad tímto nikdy ani nezamýšlely, ale předpokládám, že byste teď nečetla tyto řádky. Nebo kojit nechcete, pak byste tu také nebyla, takže to také nepředpokládám.

Tedy nad kojením se zamýšlíte, máte ho v plánu, přesto si možná říkáte:

  • ne, nemá, protože kojení je přeci něco přirozeného, co funguje a není potřeba se na to nijak připravovat.
  • ne, nemá, kojení buď půjde samo, nebo nepůjde a stejně se na to nijak připravit nedá. Některé ženy prostě nekojí a jiné kojí.

Pokud spadáte to některé z těchto kategorií, čtěte prosím dále.

Anebo patříte mezi ženy, které si říkají:

  • ano, má cenu se na kojení připravit, protože miminko moc kojit chci, ale nevím pořádně jak.
  • ano, má, první (druhé) děťátko se mi kojit nedařilo a u dalšího to chci jinak
  • ano, má, pročetla jsem spousty informací na internetu, vyslechla spousty rad a jsem z toho zmatená, nevím, co je tedy správně
  • ano, má, s kojením se trápím a ráda bych kojila spokojeně, s láskou a radostí.

Pokud jste se našla někde tady, čtěte prosím také dál.

Proč je dobré se na kojení připravit?

Jak už jistě tušíte, prozradím Vám, že z mého pohledu je opravdu klíčové se na kojení připravit.

Proč? Není to snad přirozené?

Ano, to jistě je, ale v naší společnosti jsme se od „přirozenosti“ už natolik vzdálili, že je těžké pak počítat, že některé přirozené věci půjdou tak nějak samy. V dřívějších dobách, kdy lidé žili více pospolu, v menších komunitách, kde se všichni vzájemně znali a vypomáhali si, bylo kojení opravdu něčím přirozeným a věřím, že se dařilo mnohem snadněji, než dnes. Dnes však značná část maminek (a možná je jich drtivá většina) drží v rukou prvního novorozence až toho svého vlastního. Možná miminko někde zahlédla, pochovala, povozila, ale kolik z nás mělo možnost se aktivně podílet na dennodenní péči o miminko předtím, než přivedly na svět své vlastní děťátko? Já třeba ne. A jak jste na tom Vy?

Pro mnoho žen je tak péče o miminko naprosto nová zkušenost. Nevědí, jak miminko držet, chovat, koupat, obléknout a samozřejmě také kojit.

Kojení je přirozená záležitost, ale je dobré ho „okouknout“ u jiných žen, pochopit, jak funguje, jak miminko držet, jak poznat, že se chce nakojit, jak postupovat, když se nedaří.

Lze to samozřejmě i bez toho, ale vyžaduje to jedu věc – napojení na svou intuici, své mateřské schopnosti a na miminko.

Má oblíbená otázka, kterou klientkám při osobních konzultacích pokládám je:“Myslíte, že kdybyste byla na opuštěném ostrově, bez doktorů, internetu, rad kamarádek a příbuzných, váhy, hodinek a umělého mléka, že byste se dokázala o své miminko postarat a nakojit ho?

Zatím všechny ženy řekly, že ano.

A o tom to je, přestaňme se podceňovat. My to dokážeme, dokážeme se postarat o své děťátko, dokážeme ho nakojit, jen je potřeba tomu jít trochu naproti.

Jak tomu tedy jít naproti a co můžete udělat pro úspěšné kojení?

1. Zajistěte si, aby porod proběhl co možná nejpřirozeněji

Proč je to tak důležité? Právě pro to, že kojení je pro nás a naše mláďátka naprosto přirozená aktivita. Čím více překážek jim (a nám) do toho vložíme, tím hůře se nám celý proces nastartuje. Co patří mezi takové překážky?

  • porod císařským řezem – i po něm se však dá kojit, jen je potřeba se o to lépe na kojení připravit
  • medikovaný porod (léky podávané během porodu, např epidurální analgezie mají velký vliv na chování miminka po porodu a mohou znesnadňovat začátek kojení)
  • vyvolávaný porod (pokud miminko není ještě na porod připravené a porod je uměle vyvolaný, může být jeho adaptace a také začátek kojení, stejně jako nástup laktace u žen obtížnější

Projděte si tipy, co by měla splňovat porodnice podporující kojení, najdete je v mém e-booku.

2. Zajistěte, aby první chvilky po porodu byly co možná nejpřirozenější

Co to znamená? Nedovolte, aby Vám miminko odnášeli, vůbec.

Miminko patří k Vám, k matce a nikoliv na sesternu, nebo do inkubátoru, pokud k tomu není velmi závažný důvod, který vylučuje, aby miminko setrvalo na těle maminky.

Miminko hřejte a chovejte na svém těle. Užijte si zlatou hodinku, která už se nebude nikdy v životě děťátka opakovat.

Více o bondingu a zlaté hodince či tipech, co mít v porodním plánu najdete v e-booku Jak na pohodové kojení.

3. Kojte podle toho, jak nám to příroda nastavila, jak miminko potřebuje

Zapomeňte na intervaly podle hodinek nebo jiných vnějších orientačních bodů, jako je třeba služba sester, vážení miminka a podobně.

Kojte pouze a výhradně podle potřeb miminka (pokud není indikováno jinak, např. u miminek se žloutenkou, kdy je potřeba miminku aktivněji nabízet a budit ho). Miminko samo nejlépe ví, kdy má hlad, naučte se rozeznávat jeho signály a posilujte Vaše vzájemné napojení tím, že mu budete vycházet vstříc.

Odměnou Vám bude spokojenější miminko a lepší vzájemný vztah. A to se vyplatí, že?

4. Zjistěte si, jakou výbavičku ke kojení budete potřebovat

A také co raději vůbec nekupovat, aby Vás to pak nesvádělo k použití – typickými „kaziči“ kojení jsou lahvička a umělé mléko. Dobrou službu Vám neudělá ani váha nebo dudlík. Více tipů na výbavičku najdete v e-booku Jak na pohodové kojení.

5. Najděte si kolem sebe někoho, kdo Vás v kojení podpoří

Ideální je mít kontakt na laktační poradkyni ještě před porodem, ale také kamarádky, které Vás v kojení podpoří nebo nějakou podpůrnou skupinku ve Vašem okolí. Za vhodnou podporu určitě nepovažuji řeči typu: „Ale no tak, vždyť nevadí, že Ti kojení nejde, tolik dětí vyrostlo na umělém mléce, vždyť se nic neděje.“ Takto opravdu podpora kojení nevypadá. Jak by Vám při takových řečech bylo? Moc veselo asi ne, že?

Maminka, která kojit chce, případně se trápí, že jí kojení nejde, opravdu nepotřebuje slyšet, že se trápí úplně zbytečně a má dát umělé mléko, potřebuje radu, jak zajistit, aby kojit mohla a byla u toho stejně jako její děťátko spokojená. A takovou radu Vám často nedá ani lékař, ale právě laktační poradkyně, neváhejte se na ně obracet. Čím dříve, tím lépe. Při prvních problémech opravdu nečekejte, až budete z kojení naprosto zoufalá a psychicky zlomená, až budete mít bradavky rozbolavělé do krve, to jsou okamžiky, kdy ženy kojení vzdávají a já bych nerada, abyste tam došla i Vy. Není to vůbec nutné.

6. Načerpejte informace o kojení

Tento bod je opravdu zásadní. Můžete patřit mezi pár šťastných žen, kterým kojení půjde snadno. Důležitým předpokladem k tomu ale je, aby proběhl porod a následné chvilky, včetně prvního přisátí (o kterém najdete více zde…) naprosto přirozeně. Pak Vám kojení půjde takříkajíc samo.

Tak jsem to naštěstí měla i já. Stejně ale pak přišly chvilky, které mě „donutily“ se o kojení začít zajímat více a více, až mě má cesta dovedla k laktačnímu poradenství, protože jsem zjistila, že není vše tak snadné a automatické a že v naší společnosti existuje spousta překážek, které úspěšnému kojení brání. Svou cestu k laktačnímu poradenství jsem s Vámi sdílela zde.

A jak na to?

Kde mám shánět informace, když jich je taková spousta, mnohdy jsou protichůdné, každý tvrdí něco jiného? Jak se mám v záplavě rad vyznat a kde vůbec začít?

Nevíte, kde na to vše vzít čas, když jste v neustálém shonu všech lékařských vyšetření v těhotenství, shánění informací o porodu a nakupováním výbavičky?

Je to o prioritách. Je potřeba se rozhodnout, jestli musíte mít ten nejdokonalejší kočárek a sadu nažehlených 20ti bodýček a nebo se připravíte na kojení.

Představte si, že držíte v náručí svoje milované děťátko a můžete ho nakojit. Víte, že mu tím dáváte to nejlepší a také víte, jak to zařídit, aby kojení bylo chvilkami pohody, lásky a napojení pro Vás oba.

Chcete si kojení svého děťátka užívat naplno? Cítit jeho nádhernou vůni a užívat si doteky jeho heboučké kůže. Chcete se rozplývat při pohledu na Vaše maličké zlatíčko a sledovat ho, jak pije mateřské mléko, které je pro něj tím nejcennějším.

 

Proto kromě konzultací, které nabízímosobně i online, jsem pro Vás vytvořila e-book Jak na pohodové kojení.

V tomto e-booku Vám vysvětlím, proč je tak moc důležité miminko kojit a jak zajistit co nejpohodovější začátek kojení ihned po porodu.

Naučím Vás, jak laktace funguje, jak pečovat o prsa a také jakou nakoupit výbavičku ke kojení.

Provedu Vás různými situacemi v různém věku děťátka krůček po krůčku.

Díky tomu získáte větší mateřskou sebedůvěru a budete vědět, jak reagovat na potřeby Vašeho děťátka s mnohem větším klidem.

TO MĚ ZAUJALO

Věřím, že je vždy lepší se na věc připravit předem, než pak řešit a hasit nastalé problémy, a to je i případ kojení.

Jaká je tedy moje odpověď na otázku v nadpise? Opravdu může kojit každá žena?

Každá žena ne, ale je jen velmi málo žen, které nemohou kojit z vážných zdravotních důvodů. U většiny žen to možné je. Ale jen málokdy to jde samo od sebe od prvního přiložení až do odstavu. Nebojte se říct si o pomoc. Nemusíte vše zvládat sama.

Ovšem existují mnohem záludnější překážky, než jsou zdravotní či fyziologické důvody a o těch si povíme něco příště.

Přeji Vám, aby se Vám dařilo své děti kojit a užívat si to, stejně tak jako jsem si užívala kojení svých synů, i když to nebyla vždy procházka růžovým sadem, ale co v rodičovství a vůbec v životě je, že?

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail