Můj příběh aneb jak jsem se ze zooložky stala laktační poradkyní

Jmenuji se Milada Řeháková a jsem maminkou dvou úžasných synů, původním povoláním zooložka, která do terénu vyráží do dalekých zemí jihovýchodní Asie. Mateřství a péče o děti mi však rozšířily obzory zcela novým směrem. Jsem velkou příznivkyní přirozené péče o děti, mateřství a takzvaného kontaktního rodičovství, ke kterému kojení neodmyslitelně patří.

Oba dva synky jsem úspěšně, dlouho a s láskou kojila. Kojení je pro nás důležité, je to pro nás symbol vzájemného propojení, lásky a důvěry. Zároveň vím, že tím dělám to nejlepší pro zdraví svých dětí i sebe. Když držíte své novorozené děťátko a můžete ho nakojit a naplnit tak jeho nejniternější potřebu nasycení, ale i útěchy a podpory, je to nádherný pocit, díky kterému jste schopna překonat i únavu, vyčerpání a možná zoufalství, které se v prvních dnech po příchodu nového človíčka někdy hlásí. Díky kojení jdou také mnohem snadněji řešit nejrůznější situace i v pozdějším věku dětí.

Kojení není samozřejmost, je to umění

Kojení pro mě není samozřejmost. Pro mě je to umění, které se žena s láskou naučí a pak žije. A to bych chtěla zdůraznit, kojení není samozřejmost a ani v našem příběhu to vždy tak nebylo. Kojení nám přineslo spoustu radosti, ale dobře si pamatuji i okamžiky, kdy všechno takhle hladce nešlo.

Nešlo vždy všechno hladce

Přestože jsem u obou dětí měla krásný nástup kojení hned po porodu, zejména díky zásadním informacím, které se ke mně ještě před porodem dostaly a bez kterých by vše bylo mnohem obtížnější, neměli jsme navždy vyhráno. První problémy nastaly pár dní po porodu, kdy jsme se kvůli synově nemoci ocitli v nemocnici. Syn krásně pil, přibýval, téměř neplakal, přesto se postupně personál začal montovat do našeho kojení, které do té doby šlo krásně a přirozeně a začal nás nesmyslně komandovat a regulovat zaváděním pravidelných intervalů, vážením a jinými regulacemi. Naštěstí jsme to ustáli díky mému přesvědčení, že vím, co dělám a veliké důvěře v děťátko.

Po pár týdnech nastaly další problémy, dítě u prsu plakalo, později kojení bolelo. Ani u druhého synka nebylo vše bez problémů. Byly okamžiky, kdy jsme se já i děti jsme se trápily, ať už kvůli sobě anebo okolí.

Ale nevzdala jsem to…

Ale toto všechno mě přimělo k velikému zájmu o kojení, jeho podstatu a mechanismy. Chtěla jsem se dozvědět, jak vše funguje, jaké jsou vzájemné souvislosti s jinými oblastmi péče o miminko či později větší dítko a začala nasávat všechny dostupné informace. Chtěla jsem kojit dál a být u toho spokojená stejně tak jako moje děti. Přála jsem si všechny naše problémy vyřešit, což pro mě znamenalo nejprve jim porozumět.

Kojení mě fascinovalo a ještě více mě fascinovalo, jak je možné, že tolik žen a miminek se s kojením trápí, jak je možné, že informace, které dnes máme a víme, nejsou v porodnicích široce poskytované, a místo toho se maminky potácejí mezi protichůdnými radami sestřiček, doktorů, kamarádek, svých matek anebo diskutujících na internetu. Proč je tak velmi těžké se zorientovat v tolika informacích a proč jsou mnohdy tak protichůdné.

Ze zooložky laktační poradkyní

Mně do sebe postupně všechno krásně zapadalo. Jsem toho názoru, že lidstvo tu na planetě žije úspěšně už miliardy let a díky evoluci je naše mateřské chování vyladěno k dokonalosti. V našem moderním světě na to však často zapomínáme, spoléháme na a pomoc zvenčí, moderní postupy a poučky a přitom právě mateřství a péče o děti se řídí zákonitostmi, které máme sami v sobě, na které jsme evolučně nastavené již miliony let. Možná proto, že jsem zooložka a dlouhé roky jsem trávila pozorování opičích mláďat ve volné přírodě, a také cestováním a životem v jiných kulturách, daří se mi moje vzdělání a zkušenosti z oblasti chování a fyziologie propojit s mým mateřským smýšlením a zkušenostmi a také odbornými znalostmi ohledně samotného kojení.

A tak jsem se rozhodla tyto své nabyté zkušenosti a znalosti předávat dál, abych pomohla alespoň hrstce miminek k tomu být kojené a maminkám zažívat ten nádherný pocit kojit své děťátko a nemuset při tom trpět, ale užívat si to.

Moje cesta mě dovedla až ke kurzu Laktační ligy a v červnu 2013 jsem se stala certifikovanou laktační poradkyní. Intenzívně sleduji také směr a názory slovenské organizace Mamila.

Své zkušenosti předávám od té doby formou osobního poradenství či kurzů.

Pro Vás jsem tyto informace sestavila do online kurzů či e-booků

Ale protože jsem si přála dostat dostupné informace k co největšímu počtu žen, vznikla myšlenka pustit se do online světa. Informace tak můžete načerpat přímo ode mě, ať už jste odkudkoliv, a netrávit tak dlouhé hodiny, dny či týdny pátráním po těch nejzásadnějších informacích.

Kojení je přirozená věc, ale my nežijeme v době, ve které jde vždy všechno přirozeně, tak jak to příroda zamýšlela a jak jsem evolučně nastavení, proto je potřeba umění kojení jít trochu naproti a připravit se na něj ideálně ještě před porodem. I po narození či po pár týdnech i měsících mohou přijít okamžiky, kdy budete rády, že se máte kam obrátit a potřebné informace načerpat. A proto jsem e-booky pro vás sestavila.

Nebojte, nezahltím Vás jen dalším souborem složitých a protichůdných pravidel, kterým nebudete rozumět ani si je pamatovat. Naučím Vás, jak kojení funguje a jakými zákonitostmi se řídí, a podpořím Vás v tom, napojit se na svoji intuici a svoje děťátko.

Společně s Vaším děťátkem totiž zvládnete všechno!

Kontakt:

RNDr. Milada Řeháková, Ph.D. - laktační poradkyně - tel. 776 179 210, Praha 9 -Vinoř

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a já, RNDr. Milada Řeháková,Ph.D., je budu zpracovávat na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

Jsem přesvědčena, že každá žena může úspěšně kojit, pokud ví, kam se obrátit o pomoc.