Pít či nepít aneb kojení a alkohol

Kojení a alkohol je téma, které je v této době před koncem roku obzvlášť aktuální. V diskuzích se občas setkávám s nejrůznějšími názory. Některé ženy se od těhotenství po celou dobu kojení alkoholu ani nedotknou, jiné si naopak s klidem dopřávají.

Je to téma, o kterém koluje mnoho polopravd i nepravd, proto bych se na něj teď ráda zaměřila, abyste i Vy mohla mít jasno, jak je to vlastně s množstvím alkoholu, které do mateřského mléka přechází a tedy, zda pít či nepít.

Je alkohol při kojení vhodný nebo není?

V tomhle článku bych nechtěla moralizovat, zda je vhodné při kojení pít nebo není, ani doporučovat, ať si bez obav dáte. Chtěla bych tu pouze ukázat fakta. Zodpovědnost, zda budete pít a potom kojit své děťátko tak nechávám plně na Vašem uvážení. Stejně jako se můžete rozhodnout, čím budete své děťátko krmit, kde bude spinkat, jak ho budete vychovávat, tak se bezesporu pouze Vy sama můžete rozhodnout, zda budete při kojení pít nebo nebudete.

Alkohol přechází do mateřského mléka

Mateřské mléko se tvoří z krve. To, co se dostane do krve, ať už z matčiny stravy nebo pití, léky či jakékoliv jiné látky, se ve větší či menší (či žádné) míře dostává do mateřského mléka. U stravy to není na škodu, miminko se tak seznamuje s nejrůznějšími složkami potravy v nejlépe stravitelné podobě, v podobě mateřského mléka. To samo o sobě je mnohem vhodnější než unifikovaná umělá strava, která je den za dnem a hodinu po hodině stále stejná.

Sama ale možná víte, že některé látky můžou miminku způsobit potíže, například některé alergeny. Stejně tak látky například z kávy, čaje, energetických nápojů atd. prostupují do mléka. V menším množství efekt na miminko většinou nezaznamenáte. Ovšem u větších dávek nebo u citlivějších miminek se efekt může projevit – miminko může mít třeba potíže se spánkem. Koneckonců my tyto potraviny užíváme s nějakým záměrem a miminko, i když dostává mnohem menší dávky, je zase mnohem menší a citlivější.

A pojďme už k alkoholu.

Alkohol se dostává do mateřského mléka přímo z krve difúzí.

Přibližně tolik alkoholu, kolik se právě vyskytuje v krvi, je i v mléce!

Někdy některé ženy uvádí, že je tam promile z toho, co je v krvi. Vězte, že tak to není. To, co je v krvi, je i v mléce.

Obecně se dá říci, že pokud pijete pouze občas a pouze v rozumném menším množství a nekojíte hned po pití alkoholu, tak by to nemělo mít škodlivý efekt na miminko. Tak se shoduje většina odborníků. Jiní nicméně tvrdí, že nejlepší je nulové množství alkoholu pro Vaše děťátko a je tedy dobré, když budete svoji konzumaci plánovat tak, abyste vystřízlivěla, než budete kojit.

Pojďme si říct nějaká přesná čísla

Pokud chcete přesnější čísla, tak se bavíme o jednom standardním drinku, což jedno pivo, sklenka vína nebo panák tvrdého alkoholu.

Tady bych se chtěla zastavit. Mnoho žen si totiž myslí, že pít pivo nebo víno je bezpečné, zatímco tvrdý alkohol by se neměl. Z hlediska miminka je to úplně jedno. Ono totiž v mateřském mléce nepije Becherovku nebo Chardonnay, ale pije tam etanol a je úplně jedno, z jakého zdroje se tam ten etanol dostal.

Pivo se někdy dokonce považuje za prostředek na zvýšení laktace. Dlužno dodat, že konzumace piva laktaci nezvyšuje (i když některé ženy potvrzují, že ano, výjimky se najdou samozřejmě ve všem, některé ženy udávají, že stejný účinek u nich měla mrkev).

Je tedy jeden drink bezpečný?

Pokud si tedy dáte jeden drink, Vaše miminko to nejspíš nepozná. Nejspíš. Je totiž potřeba vzít v potaz ještě další skutečnosti.

  1. Záleží na tom, jak je Vaše tělo schopné alkohol metabolizovat, zkrátka kolik Vy sama ho budete mít v krvi. Pokud já si dám panáka, zcela jistě to budu cítit a někdo jiný třeba ne. Stejně tak záleží na tom, jak Vy sama to máte s alkoholem, zda u toho budete jíst atd.
  2. V druhé řádě záleží na tom, jak to má s alkoholem Vaše miminko, tedy jak je velké a jak je citlivé. Miminka totiž metabolizují alkohol až dvakrát pomaleji a také jsou mnohem menší. Navíc mají ještě vyvíjející se játra a také mozek.
  3. Ve třetí řadě záleží na tom, jak dlouho po napití budete kojit. Dávka alkoholu totiž v krvi stoupá poměrně brzy po napití, dosahuje maxima mezi 30 – 60 minutami po napití a pak postupně klesá. Pokud si chcete být jistá, doporučuje se počkat alespoň 2 -3 hodiny po jednom standardním drinku. Zkuste si představit, že byste jela na večírek autem. Také musíte pít pouze málo a počkat pár hodin, než vytrávíte. Stejně tak to je s kojením, pokud chcete, aby Vaše miminko žádný alkohol nepilo. Pokud se napijete více, alkohol samozřejmě zůstává v krvi déle.

Alkohol prostupuje do mléka tam i zpět

Pokud se smíříte s tím, že Vaše miminko si nějaký ten alkohol dá, tak vězte, že alkohol z krve do mléka prostupuje přímo a to jak tam, tak i zpět.

To je dobrá zpráva.

Mnohdy se totiž ženy bojí, že když se napijí, jejich tělo vyrobí „alkoholické mléko“ a to mléko je pak potřeba odstříkat, vylít a počkat, až se utvoří mléko nové, „čisté“. Tak to není. Pokud se vytvoří „alkoholické mléko“, má stejný obsah, jako krev a jak se alkohol z krve odbourává, stejně tak se odbourává i z mléka. Pokud tedy vystřízlivíte, můžete normálně bez obav kojit, protože v mléce už alkohol není.

Není třeba mléko odstříkávat a vylévat!

Co se může stát, pokud kojící maminka pije více?

Studie ukazují, že děti, jejichž maminky pijí více, než ten zmiňovaný jeden drink jednou za čas, mají nižší váhové přírůstky, poruchy spánku, narušený psychomotorický vývoj i kognitivní schopnosti.

I při menším množství, může být miminko podrážděné, plačtivé a můžete mít problém ho uklidnit.

Bylo také prokázáno, že miminka vypijí až o čtvrtinu méně mléka až 3-4 hodiny poté, co se jejich maminka napila. Takže pozor i na to.

S tím jde ruku v ruce fakt, že konzumace alkoholu snižuje vypuzovací reflex, tedy mléko méně teče, miminko méně pije a může dojít až k poklesu laktace.

Pokud pokles laktace zaznamenáte, nezoufejte. Je to vratný proces a laktace dá opět nastartovat. Ráda Vám s tím pomohu.

Na druhou stranu, možná jsme se setkala s názorem, že množství mléka, které přechází do krve, ať už žena vypije jakékoliv množství, je tak malé, že není vůbec nutné o něm uvažovat. Že jde v podstatě jen o to, aby se maminka dokázala o své dítě postarat.

Tenhle názor nesdílím. Jednak o děťátko se může postarat i někdo jiný, pokud se zrovna maminka opije, takže jde spíš o to, si nějakou takovou zodpovědnou osobu zajistit. Ale kojit ve stavu, kdy není maminka schopná se o dítě postarat, mi už nepřijde úplně vhodné.

Ale jak říkám, míru zodpovědnosti už si každá maminka najde v sobě sama. Nyní máte informace a můžete se rozhodnout.

Jaký si z toho tedy odnést závěr?

  • Alkohol se dostává z krve do mléka a je ho tam přibližně stejné množství – tedy záleží na tom, kolik jste toho vypila, zda nalačno atd.
  • Množství alkoholu je nejvyšší 30-60min po napití a pokud vypijete 1 pivo, víno, panáka (jedno z toho), tak vyprchá přibližně za 2-3 hodiny.
  • Pokud pijete jeden drink denně, nemělo by to mít škodlivý vliv na Vaše miminko
  • Pokud pijete více, může to mít vliv v podobě poklesu laktace, sníženého toku mléka, Vaše miminko se méně napije, má horší spánek a při dlouhodobější konzumaci i poruchy psychomotorického vývoje a kognitivních schopností.

Pokud si chcete dát na Silvestra skleničku, můžete buď počítat s tím, že Vaše miminko nějaké minimální množství alkoholu vypije a nejspíš se mu nic nestane nebo můžete zkusit kojení naplánovat tak, abyste stihla alkohol odbourat jak z krve, tak z mléka. Další z možností je využít nealkoholické nápoje, ať už pivo, víno nebo sekt. Některé maminky nechávají převařit i svařák, aby byl bez alkoholu. Možnosti jsou, a pokud se potřebujete opít, můžete odstříkat mléko do zásoby a podat miminku přes stříkačku.

Aneb, jak jsem jednou v jedné diskuzi shrnula – nejlepší je kojit a nepít, než ale pít a nekojit je lepší pít a kojit. Tedy, pokud máte potřebu se napít a uvažujete kvůli tomu o odstavu, tak to nedělejte. Pokud nepijete jako duha a dáte si sem tam skleničku, po které nejdete hned kojit, tak jsou benefity kojení vždycky větší.

Takže ať je konec roku pro Vás i pro Vaše děťátko veselý.

Pokud Vás zajímá, co ještě kromě alkoholu (Ne)jíst a (ne) pít při kojení, tak koukněte sem:

Pokud byste chtěla nějaké zahraniční zdroje k tématu alkoholu při kojení tak např:

https://www.healthline.com/health/parenting/breastfeeding-and-alcohol

https://www.cdc.gov/breastfeeding/breastfeeding-special-circumstances/vaccinations-medications-drugs/alcohol.html

https://www.llli.org/breastfeeding-info/alcohol/
Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail