Na velikosti nezáleží aneb budu moct se svýma prsama a bradavkami kojit?

Mám malá prsa, budu moct kojit? Mám velká prsa, budu moct kojit?

I takovéto otázky nebo obavy ženy někdy, a docela často, trápí. Jiné se trápí tvarem prsou nebo velikostí a tvarem bradavek. Jiné se tím naopak vůbec netrápí, ale pak si vyslechnout jednu nemístnou poznámku v porodnici a je na problém zaděláno.

Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jak vypadají ideální prsa a bradavky na kojení a jestli něco takového vůbec je, případně co dělat, když není.

Ideální prsa a bradavky?

Miminko se vyvíjí v maminčině bříško, roste a zdokonaluje se, až se jednoho dne narodí. Je zcela dokonale naprogramováno na to dostat se k maminčině prsu a nakojit se. Pokud jste teď otevřela ústa úžasem, jak tak maličký a nemohoucí tvor, na kterého se pomalu bojíte sáhnout, se může plazit a ještě sám najít bradavku či se snad dokonce sám přisát, podívejte se na tento článek a video. Je dechberoucí a možná Vám vžene slzy do očí, tak jako kdysi mně.

 

Ano, miminko je dokonalé. A jeho chování je tím dokonalejší, čím více prostoru mu poskytneme. Pokud tedy porod probíhá přirozeně, bez zbytečného stresu, zákroků a medikamentů, miminko je plně vybaveno instinkty, které mu umožní najít bradavku a přisát se. Je tam mnoho detailů, které nejsou tak samo sebou, ale které jsou dlouhými roky evoluce dovedeny k dokonalosti. Věděla jste například, že plodová voda, která ulpívá na ručičkách miminka po porodu chutná stejně jako maminčiny bradavky? Proto si miminko olizuje ručičky a hledá bradavku. Dvorec také v období porodu výrazně ztmavne, aby byl na bílé kůži (platí u nás bělošek) lépe patrný a miminko snáze našlo svůj cíl. Samopřisátí je schopno každé miminko, a pokud je to s ohledem na proběhlý porod jen trochu možné, velmi prosím, umožněte mu to. Velmi mu, i sobě, ulehčíte začátek úspěšného kojení.

Miminko se doplazí k bradavce, ať už jsou prsa malá nebo velká, špičatá nebo povislá či pevná, ať už máte strie nebo ne. Vaše prsa jsou totiž naprosto perfektní pro Vaše miminko a jsou tady pro něj. A to je potřeba si uvědomit a každý den opakovat.

Vaše prsa jsou pro Vaše miminko naprosto dokonalá.

 

A co bradavky? Vystouplé, ploché, vpáčené, malé, velké. Když se miminko doplazí k bradavce, hledá ji, zvedá a zase pokládá hlavičku, pomáhá si i ručičkama a jazýčkem. A přisaje se. Může to být hned nebo to trvá déle. Někdy to vypadá, že si miminko neumí s bradavkou poradit.

Maminka propadá panice, že má špatné bradavky a nebude moct kojit.

Mnohdy je toto podpořeno, nebo dokonce způsobeno, komentáři porodnického personálu a maminka už nafasuje kloboučky, aby jí to šlo lépe, protože s takovými bradavkami přece nejde kojit.

Co na to miminko?

Miminko v bříšku neví, jak vypadají Vaše prsa. Neví, jak vypadají Vaše bradavky. Je však „naprogramováno“ k tomu prsa a bradavky najít a přisát se. Kdyby se miminka byla schopna přisávat jen na určitý typ bradavek a prsou, k čemu by došlo v evoluci? Takové ženy by nemohly kojit. Vzhledem k tomu, že ale existují žen s různými tvary prsou a bradavek, toto zcela logicky, není ten případ.

Jaká jsou tedy ideální prsa a bradavky? Ty Vaše 🙂

Jediné, co miminko potřebuje, je Vaše podpora, důvěra a čas

Miminko se potřebuje seznámit s tím, jaká má právě jeho maminka prsa a jaké má bradavky. Nevěřte tomu, že Vaše miminko je naprogramováno k tomu, aby sálo z uniformního silikonového kloboučku, protože je lepší než Vaše bradavky. Není tomu tak. Pokud máte vpáčené bradavky, existují formovače bradavek, které lze nosit už v těhotenství, pokud jste to nestihla nebo nechtěla, nezoufejte. Miminko se opravdu přisaje na jakoukoliv bradavku, pokud ho v tom vhodně podpoříte. A ploché i vpáčené bradavky si samo postupem času sáním vytvaruje.

Hlavní úkol pro Vás je tedy nepropadat panice. Vaše prsa jsou, jaká jsou a jako taková budou pro Vaše miminko perfektní. Ono se s nimi jen musí seznámit, s tvarem, velikostí a s tvarem a velikostí bradavky. Na Vás je, vybrat nejlepší a nejpohodlnější polohu, která bude vyhovovat Vás oběma. Já nedám dopustit na přirozenou savčí polohu, ale možná Vám bude vyhovovat jiná.

 

Dál už je to zejména o trpělivosti a důvěře. Neexistují špatná prsa pro kojení, nenechte si to namluvit. Existují jen nevhodné komentáře a soudy jiných lidí, proč právě vy byste kojit nemohla.

 

Věřte sobě a svému miminku. ♥

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail