Kojení s kloboučky

Původně jsem kloboučky zařadila mezi „pomocníky“ společně s dudlíky a lahvičkami, kterým jsem se věnovala v jednom z minulých článků. Pak jsem ale usoudila, že si zaslouží samostatný článek. Přeci jen je jejich použití v něčem jiné. Zatímco dudlík se používá pro uklidnění miminka, lahvička zase pro jeho nakrmení, pokud se kojení nedaří, kloboučky jsou myšlené přímo jako pomůcka k usnadnění kojení.

Jak to ale s nimi ve skutečnosti je?

Kloboučky jako pomůcka usnadňující přisátí

Když jsem se s nimi setkala poprvé, kamarádka na ně pěla chválu. Miminko se nepřisávalo, a s kloboučky tak mohla pohodlně kojit, což by jinak prý nešlo. Jiná kamarádka to samé. Pak jsem se o nich začala dozvídat více.

Myslela jsem si, že kloboučky by měly používat pouze ženy s plochými anebo vpáčenými bradavkami a nikoliv ženy, které bradavky mají vystouplé, i když minimálně. Ale během mojí praxe mě ženy vyvedly z omylu a potvrdily, že kojit se dá i s plochými a dokonce vpáčenými bradavkami.

Pokud se miminku umožní včasné přisátí okamžitě po porodu, kdy jsou jeho instinkty nejsilnější – a zde musím opět doporučit e-book Užitečné tipy jak se připravit na kojení ještě před příchodem miminka – tak si děťátko dokáže bradavku a dvorec chytit a přisát se. Po několika týdnech kojení se pak bradavka sáním vytvaruje. Pro Váš klid a jistotu je ale možné takové bradavky na kojení připravit už během těhotenství, jak se právě dočtete ve zmíněném e-booku.

Takže, kloboučky jsou z tohoto pohledu naprosto zbytečné. A nejen zbytečné, ony mohou být dokonce škodlivé. Znám ženy, některé i z mé poradny, které se pak složitě snažily naučit miminko přisát na bradavku, místo kloboučku.

Kloboučky jako ochrana bradavky před poraněním

Někdy se stává, že maminka použije klobouček s cílem ochránit bradavku, která je poraněná a bolí. To není dobré řešení. Bradavka bude i s kloboučkem drážděná dál a poranění se nezahojí. Navíc se může stát, že miminko silným sáním klobouček na bradavce posune a poranění tak naopak způsobí. Kloboučky také můžou přispívat ke vzniku infekce. Na poraněné bradavky je nejdůležitější pomoc v podobě úpravy přisátí. Pokud je miminko přisáté správně, bradavka se neporaní. S přisátím Vám pomůže nejlépe laktační poradkyně.

Takže moje rada – nenechte si kloboučky vnutit nemocničním personálem, ani kdyby Vám říkal, že máte bradavky takové a makové a nebudete s nimi moc kojit. Nemají pravdu. Vaše bradavky jsou akorát pro Vaše miminko a kojit s nimi zcela jistě můžete.

Bradavky překážkou v kojení nejsou. Překážky v kojení jsou úplně jiné, ty které do celého procesu přirozeně nepatří – jako zásahy do porodu, neumožnění přisátí hned po porodu, oddělení maminky a děťátka, podávání náhražek a šidítek a mnoho dalšího, co do procesu kojení nepatří a dělá tam neplechu. Tvar a velikost prsou a bradavek to však zcela jistě není.

Proč jsou tedy kloboučky nevhodné?

Kloboučky jsou jenom takovou berličkou, protézkou a nebo náplastí, ale neřeší skutečné příčiny problémů s kojením. Jak už jsme si řekly, s jakýmikoliv bradavkami se dá kojit. Pokud se tedy přisátí po porodu nedaří, je potřeba se ženou a miminkem pracovat tak, aby se to podařilo, nikoliv jejich problém „zaplácnout“ kloboučky.

  • Při sání z kloboučku se totiž miminko na bradavku nepřisává, dochází tak k sání jiným způsobem a jen velmi malá část miminek začne sama pít z prsu bez kloboučku poté, co vyroste. Většina miminek se musí později složitě učit.
  • Bradavka a prso jsou při používání kloboučku nedostatečně stimulovány a postupně tak může docházet ke snižování laktace, což může vést až k předčasnému ukončení kojení a to by byla zajisté škoda. O výhodách kojení můžete číst např. zde nebo zde.
  • Kojením s kloboučky si můžete způsobit poranění a bolestivost bradavek, přestože některé ženy je používají právě jako ochranu bradavek.
  • Kloboučky mohou přispívat k infekcím bradavek.
  • Kojení s kloboučky je o mnoho náročnější než kojení bez nich, musíte je mít neustále u sebe, čistit je, pečovat o ně, před kojením je nasadit atd.

Přestože máte pocit, že bez nich by to nešlo a že Vám zachránily kojení, určitě to jde :-).

A co dělat, když už kloboučky máte a ráda byste se jich zbavila?

Nejdůležitější je miminku nabízet příležitost, aby se přisálo bez kloboučků. Kloboučky přestaňte používat a místo toho nabízejte prso. Je potřeba trávit hodně času v kontaktu s miminkem, ideálně kůže na kůži, což velmi významně stimuluje všechny vrozenéné procesy a miminko se tak lépe může nastavit na situace, kdy se k prsu dokáže přisát. Tento kontakt je důležité provádět co nejdéle a nejčastěji. Nestačí tedy, když se vysvlečete na kojení, chvíli to zkusíte a pak se zase oblečejte. Dejte si to jako hlavní cíl na příštích pár dní a prostě s miminkem zalezte do postele a mazlete se. Můžete se samozřejmě přikrýt dekou, ale přes oba dva, aby kontakt kůže na kůži byl zachovaný. (Fotka je ilustrační a vidíte, že kontakt na kůži tam není, takže ideálně ještě miminko svléknout).

Pokud nechcete být celý den v posteli, miminko si navažte do šátku nebo nosítka a v kontaktu tak pokračujte. Vy ho vlastním tělem budete zahřívat a oblečete Vás dohromady přes oba dva.

Pobyt v kočárku a nebo postýlce o samotě bych v tyto chvíle omezila na naprosté minimum. Důležitá je opravdu Vaše vzájemná blízkost. Jen ta miminku pomůže nastartovat to, na co bylo nastavené od přírody a co mohlo zvládnout se správnou podporou hned po porodu – tedy správné přisátí.

Pokud se Vám přisátí nedaří, zkoušejte to dál a miminko mezitím dokrmujte nějakým alternativním způsobem – ideálně s použitím cévky přímo na prsu.

Velmi důležité je také udržet dostatečnou laktaci po dobu, kdy miminko účíte přisátí, aby mimino neztratilo o přisávání zájem. Jak na to, se dozvíte např. v mém e-booku 20+1 kroků jak podpořit laktaci a zvýšit tvorbu mléka již za 2 dny. Do konce roku Vám ho navíc nabízím za akční cenu.

Určitě je vhodné pozvat si laktační poradkyni, která s Vámi může projít různé polohy a najít tak takovou, která by Vám a Vašemu miminku mohla nejvíce vyhovovat. A celkově Vám s přisáváním může velmi pomoci. Většinou totiž poradkyně vidí věci, kterých Vy si ani nemusíte všimnout, reaguje na signály miminka, které jsou pro Vás nové, obzvlášť pokud jste prvorodička.

Čímž nechci ani v nejmenším naznačit, že by někdo jiný (cizí) měl vědět o Vašem miminku více než Vy. Naopak, jsem zastáncem toho, že své dítě zná nejlépe maminka, ale obzlášť ze začátku může být vhodné se s někým o své starosti podělit a nechat se inspirovat :-).

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail