Bojkot kojení, aneb když dítě odmítá prso

Bojkot kojení je téma, které bývá u mých konzultací docela časté. Miminko se normálně kojí, pár týdnů, měsíců, vše je v nejlepším pořádku.

Najednou ale začne kojení odmítat.

Možná jste se s tím také setkala. Miminko má hlad, pláče, zdá se, že se chce kojit, což je také to, co jste vždy v podobných situacích udělala. Přiložíte tedy miminko jako vždy k prsu, to ale prso chytá a zase pouští, častěji se ale od prsa se odtahujenechce se přisát vůbec, otáčí hlavičku jako by si ji chtělo ukroutit, vyplivuje prso, pokud mu ho dáte do pusinky. Pokud jste urputnější, o to urputnější je i miminko, propíná se do luku, je úplně v křeči a vříská na celé kolo.

Zdá se, že by raději dobrovolně zemřelo hlady, než aby se přisálo k prsu, které až doteď milovalo.

Někdy je tato změna ze dne na den, o to je pak výraznější. Někdy je to ale plíživé a miminko nejprve odmítá kojení v určitých situacích, zprvu tomu ani nemusíte věnovat pozornost, až později zjistíte, že vlastně od rána miminko nejedlo a jen pláče, propíná se, ale odmítá veškeré Vaše pokusy o přisátí.

Miminko je nešťastné, zoufalé a očividně i hladové. Maminka zmatená, frustrovaná, bezradná.

Poznáváte to?

Pokud právě tento problém řešíte, určitě Vás zajímají dvě věci:

  • Co se to s Vaším děťátkem stalo, že z ničeho nic kojení odmítá?
  • Jak z toho ven, abyste měla zase spo-kojené děťátko?

Co se to s Vaším děťátkem stalo, že z ničeho nic kojení odmítá?

Tato situace se jmenuje bojkot kojení.

Kojení Vám šlo od začátku krásně nebo nešlo a Vy ho máte těžce vybojované. Ať je to tak či tak, pár měsíců už si spokojeně kojíte. A najednou nějaký bojkot? O tom Vám přece nikdo nic neříkal, nevaroval Vás. Co to znamená?

Bojkot nastává v drtivé většině případů mezi 3. a 4. měsícem věku děťátka. Může ale nastat i dříve a nebo později. Pokud nastává až kolem roka, maminky si jej často vyloží jako samoodstav. O ten se však nejedná. Dítě je připravené na samoodstav většinou až kolem třetího roku života. Takže bojkot.

Už víme, co to je a také, že v tom nejsme samy. Úleva, že? Nebo ještě ne?

Dobrá, ale jak takový bojkot vzniká a proč zrovna nám se to stalo?

Důvodem bojkotu je jednak pokles laktace u matky, snížená tvorba mléka a ale zejména pomalejší tok mléka a jednak to, že miminko není schopné dostatek mléka vysát- tyto dvě záležitosti spolu velmi souvisí. Často to bývá u žen, které měly zpočátku mléka hodně (ale není to pravidlem) a dobře teklo a miminko na snížení toku mléka reaguje paradoxně tak, že se odmítá kojit úplně. Jinými slovy, je nespokojené, že to neteče tak, jak bylo zvyklé, tak se „radši“ kojit nebude vůbec.

Proč k tomu ale dochází, dělám někde chybu?“, říkáte si možná.

 Důvodů může být hned několik.

  • Prvním z nich je, že děťátko možná není úplně dobře přisáté. Protože jste ze začátku měla hodně mléka, zas tak moc nevadilo, že prso není během kojení dokonale stimulované, ale postupem času se toto projeví a laktace poklesne.
  • Možná Vám laktace poklesla v důsledku obnovení menstruačního cyklu nebo naopak dalšího těhotenství či užívání hormonální antikoncepce.
  • Pokud je děťátko už větší a zavádíte příkrmy, nezavedla jste je příliš rychle, v důsledku čehož se miminko méně kojilo a laktace náhle poklesla víc, než měla?
  • Nejčastější příčinou poklesu laktace bývá ale to, že miminko není kojeno takzvaně na požádání, tedy kdykoliv miminko projeví potřebu kojit se.

Co tedy vše může mít vliv na to, že miminko nekojíte podle jeho potřeb, tedy na požádání?

Používání dudlíku

Stručně řečeno, použití dudlíku jednak kazí přisátí miminka, a tím můžou vznikat problému u kojení, a také maskuje potřebu děťátka se kojit. Ruku na srdce, když miminko pláče a Vy zrovna nemáte chuť nebo čas ho kojit, dáte dudlík. A to je právě ten okamžik, kdy jste oddálila kojení, které by v ideálním případě mělo nastat. Pokud se tak děje několikrát za den, na problém je zaděláno. Dudlík také často končí v pusince miminka, když už se dostatečně napilo u prsa a chce jen žužlat. A Vy se tím opět ochuzujete o velmi důležité žužlání a tím stimulaci Vaší bradavky a laktace se tak plíživě snižuje. Pokud je to i Váš případ a chcete své děťátko opět kojit, dudlík bych radila okamžitě vyprovodit z domu.

Používání lahvičky

Dalším skvělým „pomocníkem“ s podobným efektem jako dudlík je lahvička. Ta je o to horší, že je navíc spojená s přísunem mléka, tedy ještě snadněji dokáže „vystrnadit“ prso z miminkovských preferencí.

Používání zavinovačky

A co dál? Co takhle zavinovačka. Nemáte ji také ve své výbavičce? „Jak souvisí zavinovačka s kojením?“, říkáte si možná. Zdánlivě ne a přitom ano. Zavinovačka totiž způsobí, že miminko spí klidně v postýlce, místo aby bylo u maminky. Může také prodlužovat spánek dítěte a tím i interval, kdy už by se za normálních okolností, tedy bez zavinovačky, nakojilo. Stejně dobře, tedy ke kvalitnějšímu spánku, Vám ale může posloužit i šátek nebo nosítko a přitom nebude docházet k separaci maminky a děťátka ale naopak k jejich těsnému kontaktu, který je velmi potřebný a v mnoha ohledech léčivý.

Dodržování intervalů v kojení

Na škodu je také umělé dodržování intervalů v kojení. Slyšela jste někdy radu, že máte kojit miminko 15 minut z každého prsu? Že nemáte kojit dřív než za 3 hodiny? Pak se podívejme, co tyto rady mohou způsobit. Mohou způsobit jednoduše to, že miminko nemá přístup k prsu tak často, jak by potřebovalo. Nedochází tedy k dokonalému vyladění laktace v souladu s principem poptávky a nabídky, na který je naše tělo dokonale uzpůsobeno, a opět, laktace poklesne, miminko je nepokojené a to, co následuje … to už znáte … pláč, odstrkování, propínání a zase pláč, mnohdy i ten Váš, že?

Jak z toho ven, abyste měla zase spoKojené děťátko?

Když už víme, co bojkot způsobuje, bude jednodušší se podívat, jak na něj vyzrát.

Budeme muset pracovat na dvou nebo spíše třech frontách:

  • u Vás na zvýšení laktace
  • u miminka na tom, aby se napilo
  • a společně na tom, abyste zase v kojení našli soulad a radost

1. Zbavte se všech nežádoucích „pomocníků“

V první řadě velmi doporučím zbavit se všech výše zmiňovaných „pomocníků“, tedy dudlíku, lahviček (podobný efekt mohou mít i kloboučky, ale zbavit se jich nebude úplně nejjednodušší právě v tento okamžik).

2. Zapracujte na zvýšení tvorby mléka

Ve druhé řadě je potřeba zapracovat na zvýšení laktace. Nemusí nutně znamenat, že máte mléka vyloženě málo, ale je ho méně a pomaleji teče, než by miminko chtělo.

Když tedy zvýšíte tvorbu mléka, lépe poteče a to v dané situaci potřebujeme. Jak zvýšit tvorbu mléka Vám detailně povím v online programu 20+1 kroků jak podpořit laktaci a zvýšit tvorbu mléka již za 2 dny. Pokud jej ještě nemáte, teď je právě ta správná chvíle se do toho pustit, protože právě teď jej můžete získat s 50% SLEVOU.

3. Nakrme miminko

Ve třetí řadě musíme zařídit, aby miminko přestalo plakat a nezemřelo nám mezitím hlady a žízní (trochu přeháním). Plačící miminko se pokuste uklidnit nějakým jiným způsobem, než kojením (a dudlíkem). Jak, záleží na Vaší kreativitě – nejlépe asi pochovat a pohoupat v náručí, v šátku, na míči, zkrátka přitulit se, mazlit se, vzít ho na procházku atd.

A hlavně, MIMINKO DO KOJENÍ NENUŤTE. Pokud budete vyvíjet příliš velký tlak na kojení, miminko by mohlo získat ještě větší blok a odpor.

Pokud se Vám nedaří za žádných okolností miminko nakojit, nakrmte ho nějakým jiným způsobem, ale samozřejmě bez použití lahvičky – nejlépe tedy z malé skleničky (třeba panáku), kterou mu budete pomalinku naklánět, případně pomocí stříkačky a cévky po prstu – cévku (s označením CN-01, k dostání v lékárně) připevníte na stříkačku a dáte na svůj prst, prst pak vsunete miminku do pusinky, bříškem na patro, nehtem na jazyk a necháte ho sát mléko.

4. Hoďte se do pohody

Tenhle krok je možná nejtěžší, ale důležitý. I když je to nad míru těžké, mě osobně vždy velmi uklidní, že vím, co se děje. To je pro mě důležité. Zároveň vím, co s tím můžu dělat. Tím pádem není potřeba propadat panice, ale naopak se můžu uklidnit a obrnit se trpělivostí. To je totiž to, co budete teď velmi potřebovat. Pokud s tímpotřebujete pomoct, jsem tu pro vás.

Nevzdávejte to, bojkot může být někdy velmi náročné období, ale stojí za to vytrvat a překonat ho, pro vás i pro Vaše děťátko.

Pokud byste ráda na své cestě při řešení bojkotu měla moji podporu, ráda vás pozvu do svého online programu 20+1 kroků jak podpořit laktaci a zvýšit tvorbu mléka již za 2 dny, kde bojkot detailně řešíme, nebo mi napište a domluvíme se na konzultaci.

Pokud si nejste jistá, jestli se svým děťátkem zažíváte bojkot nebo ne, jestli se jedná o růstový spurt nebo jiný důvod nespokojenosti miminka, pak vás ráda pozvu ke sledování webináře Bojkot kojení aneb když dítě odmítá prso, kde kromě bojkotu rozebíráme právě i další důvody nespokojenosti miminka u kojení.

Pokud však užmáte jasno, že jde o bojkot, zvu vás rovnou k řešení v online programu 20+1 kroků jak podpořit laktaci či při konzultaci (kombinace programu a konzultace má nejlepší výsledky)

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail