Kojení bolí a musí se to nějak vydržet – taky už jste tuto větu někdy slyšela? Já mnohokrát, naštěstí tedy ne v souvislosti s mým kojením, ale čas od času se s ní setkám, naposledy od otce jedné z mých klientek.
Jak to tedy je? Opravdu kojení bolí a je potřeba s tím počítat?
Jsem vystudovaná zooložka a ráda se na věci dívám s evolučního hlediska – jak co funguje a proč to tak funguje, zkrátka jak příroda zamýšlela, aby to fungovalo co nejlépe, a jak se do takového stavu i v dnešní době a v naší společnosti dostat.
Kojení je pro narozené miminko naprosto zásadní. Mateřské mléko je pro něho ta nejkvalitnější potrava a v dřívějších dobách, před vynálezem umělého mléka, by bez kojení miminko zahynulo, pokud by nezaskočila jiná kojná. Dává tedy smysl, aby maminku kojení bolelo nebo pro ni bylo jinak nepříjemné? Nedává. Naopak, interakce s miminkem, mazlení, očichávání, tulení a také kojení je nastaveno tak, aby bylo oběma velmi příjemné a věnovaly se mu tedy co nejčastěji.
V ideálním případě tedy je kojení příjemné a maminka se rozplývá blahem nad svým malým uzlíčkem. Ale někdy tomu tak není.
Některé laktační poradkyně mají ve zvyku maminkám říci, že kojení prostě bolet nemá a pokud bolí, je tedy něco špatně. Musím se přiznat, že i já jsem tuhle větu použila, když jsem před lety mluvila se svojí kamarádkou a ta mě na to teď po čase upozornila. Kojení je v ideálním případě příjemné, nebolí a užívá si ho maminka i miminko. Pokud tomu ale tak není a žena žádá o radu a pomoc, je potřeba se podívat, proč to bolí co s tím.
Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail