Může být online konzultace stejně dobrá jako „naživo“ nebo dokonce ještě lepší?

Za mě rozhodně ano!

A povím vám důvody, proč jsem o tom přesvědčena.

Laktační poradenství bylo pro mě zpočátku, nebo spíš mnoho let, záležitost ryze osobní, záležitost dá se říct až intimní, protože málokomu ukazujete svoje prsa a málokomu dovolíte, aby se jich dotýkal. I pro mě to bylo ze začátku velmi nezvyklé, stejně jako sahat na „cizí“ křehké miminko (nejsem lékařka ani zdravotnice, tudíž opravdu jsem s něčím takovým dříve do styku nepřicházela). Takovéto okamžiky už jsou pro mě dnes běžné, přesto ale stále zůstávají s nádechem jakési posvátnosti, kdy ke mně přichází žena s miminkem ve své největší zranitelnosti, často už velmi zraněná a bolavá, často fyzicky i psychicky. Potřebuje nejen praktickou pomoc s technikou kojení, ale i notnou dávku psychické podpory. Někdy přichází s důvěrou, někdy s pochybnostmi a je mým úkolem je rozptýlit.

Pak ale přišel covid, všichni se báli, nikdo se s nikým nestýkal a klientek ubylo.

Jedna žena velmi stála o konzultaci se mnou, ale ne osobní, ale přes videohovor. Přišlo mi to zvláštní, nechtělo se mi do toho, bála jsem se, že ji nebudu moct poskytnout to, co bych jí poskytla naživo. A, budu upřímná, nechtěla jsem ji zklamat.

Ale ona mě přesvědčila, že to bere na sebe a prostě zkusíme, co půjde.

Této ženě zpětně velmi děkuji, stejně jako všem mým klientkám, které mě každá do jedné posouvají dál a dál, ale tato žena stála na počátku zcela nové služby a to online konzultací přes videohovor.

Postupem času jsem zjistila, že přes videohovor (messenger nebo skype) se dá vyřešit úplně vše, donedávna jsem říkala, že téměř vše, že zařídit přisátí doposud se nepřisávájícího se miminka není přes video úplně reálné, i když třeba upravit polohu u bolestivého přisátí se daří.

Nyní se s vámi chci podělit o úspěch, kdy se skutečně toto, co jsem považovala za nereálné, podařilo. Na konzultaci se mi objednala žena, neřekla dopředu, o co se jedná, a během hovoru se ukázalo, že týdenní miminko se už dva dny nepřisálo k prsu. První, co mě napadlo, „teda, to by bylo lepší osobně, nemáte možnost přijet?“ „No teoreticky by to šlo, ale máme to k Vám 2,5 hodiny autem. Ale asi by to nějak šlo.“ „Dobře, tak uvidíme, co zvládneme, když tak si povíme vše podstatné a na přisátí byste pak ještě přijeli, kdyby to jinak nešlo“. Možná i tato záložní varianta obě zúčastněné strany uklidnila a rozhovor jsme nechali plynout.

No a jak myslíte, že to dopadlo? Hodinu jsme probíraly vše, co novopečení rodiče (maminka i tatínek) potřebovaly vědět, pak se vzbudila holčička, navigovala jsem maminku do správné polohy, uchopení, nastavení a během doslova pár minut se ukázkově přisála.

Hodina a půl času, konzultace na dálku a problém vyřešen. Po zbytek dne už holčička krásně pila z prsu, což by nikdy nebylo možné, pokud by si rodiče řekli: „Ale, to za to nestojí, přes online se to nepovede, je to moc drahé, nikdo nám nepomůže, protože to prostě nejde. Naopak, oni měli dokonce větší důvěru než já, že zavolají a prostě se to podaří. Díky za tuto zkušenost, nejen toho, že i přisátí jde takto zrealizovat, ale hlavně toho, že kde je důvěra a vůle, tam je i cesta. Já vám to sice pořád dokola opakuji, ale toto byla velká lekce i pro mě.

Možná si říkáte, no jo, náhoda, osobní poradenství je stejně mnohem lepší. Ano, to nepopírám, i já si osobní konzultace užívám víc.

Víte proč? Protože mě neskutečně naplňuje ten kontakt s malými miminky, ten oxytocin, o kterém tak často a ráda mluvím, si i já sama dosycuju při konzultacích. Přes video to je samozřejmě jiné.

V čem ale online konzultace může být dokonce lepší?

V tom, že si skutečně můžete vybrat laktační poradkyni, nebo kohokoliv jiného z oboru, který zrovna potřebujete, podle svojí volby, ať už jste z vedlejšího města nebo třeba z Austrálie. A to je ta nesporná výhoda, kterou nám online svět nabízí.

Pokud máte radši osobní kontakt a nevadí Vám, že k Vám přijde třeba Jarka od vedle, která je přeci taky poradkyně, ale nic o ní jiného nevíte, možná budete spokojená. Možná ale také ne a otázka je, jestli to chcete riskovat.

Já už jsem za poslední dobu prošla mnoha kurzy – živými i online, mnoha konzultacemi – živými i online, a za sebe můžu jednoznačně říct, že pro mě je mnohem důležitější osoba toho kterého lektora/terapeuta/jakkoli to nazveme, než ta osobní přítomnost, ale někoho jiného.

Raději absolvuju kurz od někoho, koho třeba týdny i roky sleduju a vím, že právě od něho se chci učit a díky jeho znalostem a přístupu růst, než jen zajít do nejbližšího centra/ordinace zkusit štěstí. Také jsem to párkrát udělala a vybrala si odborníka jen podle toho, že byl nejblíž a dopadlo to katastroficky.

V laktačním poradenství je to stejné jako v každém jiném oboru – každá poradkyně má jiný přístup, znalosti i zkušenosti. Nejedeme jako přes kopírák, neznamená to tedy, že si vyberete jakoukoliv poradkyni a je to jedno.

Dalším důvodem může být to, že se Vám zkrátka nechce s miminkem nikam jezdit a už vůbec ne zvát někoho k sobě domů, nebo jste ještě v porodnici nebo jste zkátka třeba i nemocná a osobní setkání není možné, kojení ale odkládat nechcete.

Takže za mě, osobní naživo i online může mít své výhody a já jsem moc ráda, že mohu mít ve své nabídce oboje.

Stejně tak jako online programy, které se zrodily plynule s přechodem do online světa. Díky mým online programům tak může úspěšně kojit mnohem více žen, než bych byla schopna provést osobně. Stejně tak si mnohem více žen poradit s péčí o miminko v souladu s jeho přirozenými potřebami, aby ho nebolelo bříško a nebylo plačtivé.

Tady najdete, co Vám mohu nabídnout, a vyberte si podle svých momentálních potřeb, případně Vás ráda nasměruji.

Mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Bude mi ctí na Vaší cestě provázet i Vás.

RNDr. Milada Řeháková, Ph. D. – Vaše podpora v kojení a láskyplné péči o miminko v souladu s jeho přirozenými potřebami

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail