Jak nám kojení ulehčuje život

V minulém článku jsem nastínila, že kojení považuji za úplný zázrak přírody. Zázrak, který nám všem savcům umožnil dostat se v evoluci tam, kde jsme  – tady se projevuje mé vzdělání zooložky:-). Ale nejde jen o to, že mateřské mléko je pro děťátko ze zdravotního hlediska to nejlepší, co může dostat, a snižuje významně riziko výskytu mnoha chorob, kojení má také zdravotní benefity pro nás jako matky. Ale pojďme se dnes podívat, kde všude nám kojení může velmi výrazně ulehčit život a to je v dnešní době k nezaplacení, co říkáte?

Okamžité uspokojení hladu

Kojení, mléko, hlad – to spolu nepochybně souvisí a je to většinou to první, co nás ve spojení s kojením napadne. Mateřské mléko je vždy k dispozici, ve správném složení i teplotě. Pokud kojíte úspěšně, tak i v množství, které je právě potřeba. Pokud tvorbu mléka a potřeby Vašeho děťátka ještě vyladěné nemáte, návod najdete v E-booku, který pro Vás už brzy připravím na těchto stránkách. Na Vás je tedy jen, abyste rozpoznala signály miminka, kterými dává najevo hlad a připravenost ke kojení, našla si pohodlnou polohu a děťátko přiložila k prsu. Jak prosté, jednoduché a hlavně rychlé. Oproti tomu krmení umělým mlékem zabere mnohem více času, musíte na vše myslet dopředu, mít připravené zásoby, možnost mléko připravit a hlavně od doby, kdy Vaše děťátko signalizuje potřebu nakrmení do doby, než mu skutečně mléko nabídnete, uplyne poměrně dlouhá doba.

Uklidnění a uspokojení děťátka při rozrušení či bolesti

Kojení není jen o hladu, miminko i starší dítko se v náruči maminky a u jejího prsu uklidňuje ve chvílích nepohody, se kterou si jinak samo neumí poradit. Malá miminka jsou nesmírně citlivá na přemíru podnětů a bývají proto v náročných situacích plačtivá. Někdy se toto nazývá novorozenecká kolika, ovšem nejedná se o bolest bříška, jako spíš o celkové vyčerpání a únavu a přitom neschopnost uklidnit se. I v těchto případech nejlépe pomáhají kojení, nošení a vzájemná blízkost. Pokud děťátko něco bolí, kojení mu opět pomůže uklidnit se, ale také přímo tlumí bolest.
My jsme hojně využívali kojení při bolestivém lékařském zákroku jako je například injekce. I starší batole, které se někde uhodí, se rádo uklidní právě kojením. Bez kojení lze děťátko samozřejmě uklidnit také, ale u kojení je to rychlejší a máme tam ten faktor tlumení bolesti.

Uspávání

Já osobně si uspávání svých dětí bez kojení neumím představit. Od malička usínali oba dva u prsu, případně jsem střídala s nošením, hackou a ještě později kočárkem, ale kojení a nošení byla jistota uspání i na cestách. Ovšem pravda, když jsem byla se svým téměř dvouletým synem na Filipínách, u kojení už mi neusínal, nošení také nezabíralo a nakonec jsem jako jediný způsob objevila uspávání na motorce, ale to u nás moc neužijeme, takže díky za kojení.

Cestování

Už jsem nakousla téma cestování. Já jsem vždy hodně a ráda cestovala a poznávala cizí kraje a kulturu a ráda to ukazuji i svým dětem. Kojení mi na cestách nesmírně ulehčuje život. Naše děti nesnášeli cestování autem a tak jsem musela provádět doslova akrobatické kousky, abych je za jízdy nakojila. Při cestě letadlem je kojení nepostradatelný pomocník. Děti neumí vyrovnávat tlak polykáním, ta je vhodné je při vzletu a přistání letadla prostě nakojit. Tady můžete samozřejmě nabídnout cokoliv jiného k pití, cucání nebo žvýkání, ale při kojení Vám nejspíš dítě vydrží déle a možná u toho i usne. Díky tomu, že jsem svoje děti na cestách kojila, nebyl problém je vzít ani na výzkum do pralesa, kde bych jinak lahvičku s mlékem připravovala jen těžko.

Překonávání nemoci

Kojení a mateřské mléko nejen že snižuje riziko onemocnění, ale když už dítě onemocní, velmi zlepšuje průběh nemoci. Dítě, kterému je špatně, má teplotu, nemá chuť k jídlu, pokud se jedná o větší dítě, prostě kojíte tak často, jak to jen jde. Máte tak záruku, že dítě dostane potřebné tekutiny, živiny, ale hlavně imunitní látky přímo na míru vyrobené. Pokud je nemocná maminka, opět doporučuji kojit co nejvíce, právě z důvodů předávání protilátek přímo v mateřském mléce. Dítě tak většinou nemoc vůbec nedostane.

Růst zoubků

S tímto jsme my osobně naštěstí moc nebojovali, ale růst zoubků dokáže nejednu rodinu pěkně potrápit. A co pomáhá nejlépe? Ano, kojení, tlumí teplotu i bolest.

A co vy? Napadá Vás ještě nějaká oblast, kde si svůj život neumíte bez kojení představit? Pojďme se inspirovat na facebooku.

Pokud se trápíte s nedostatkem mléka, něco pro Vás mám, klikněte zde 🙂
Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail