Dvě největší překážky úspěšného kojení

Máme tu nový rok a já bych si přála, aby byl pro všechny rokem požehnaným, nejen v oblasti kojení a mateřství, ale ve všech oblastech našeho bytí.

Nový rok bych chtěla přivítat krátkým zamyšlením a snad i povzbuzením pro všechny z nás, které někdy tápeme, nevěříme si, pochybujeme …

V minulém článku jsem se zamýšlela nad tím, jestli opravdu může kojit každá žena. Velmi dlouho jsem žila v přesvědčení, že kojit může téměř každá žena (velmi malé procento žen z vážných zdravotních důvodů nikoliv) a mám to dokonce jako motto na svých stránkách.

To „téměř“ tam je a netvrdím, že není, ovšem žen, které skutečně nemohou kojit z vážných zdravotních nebo fyziologických důvodů nebo jejichž miminka se z podobně vážných důvodů nemohou kojit, je pouze velmi málo. Čísla se pohybují v jednotkách procent. Ovšem, když se podíváme na statistiky kojení v naší zemi, dostaneme se k alarmujícím číslům. Více…

Často jsem přemýšlela a přemýšlím, proč je u nás tak veliké procento žen, které nekojí.

Čím více jsem o tom přemýšlela, tím více mi bylo jasné, že na vině nejsou žádné nemoci, nedostatečné funkce mléčných žlaz, špatná prsa či bradavky, špatná pusinka miminka, které se neumí přisát, nebo jeho špatné trávení kvůli kterému nemůže být kojeno.

Viníky je potřeba hledat někde úplně jinde.

Podle mě jsou největší přeážkou nejen kojení ale jakékoliv jiné oblasti našeho života tito dva nevhodní rádcové:

POCHYBNOST a STRACH

Já sama jsem naštěstí o svém kojení a o schopnosti postarat se o své novorozené miminko téměř nepochybovala.

(Říkám téměř, protože i mě jednou doběhlo strašení zdravotnického personálu, které mě velmi znejistilo a dovedlo k slzám, naštěstí se však ukázalo, že neměli pravdu).

Věděla jsem, že moje tělo je naprosto uzpůsobeno k tomu porodit mé dítě a také ho nakojit, zahřát, utěšit, chovat, nosit. Proč by také nemělo být? Dlouho jsem tak nemohla pochopit, proč to tak nemá každá, nebo alespoň většina žen. Pak mi to ale docvaklo.

Pochybnosti, strach, nejistota, pocit, že nejsem dost dobrá, že to nezvládnu, že mně to prostě nepůjde. To vše zažívám v jiných oblastech života a někdy je to doslova paralyzující. A zažívá to tak úplně každá z nás. Přitom to mnohdy nemá žádný reálný základ. I v oblastech, kde nás třeba jiní vidí jako úspěšnou, si někdy připadáme jako úplný looser.

Ženy, kterým se kojení nedaří, jsou nejisté, tápou, nevědí, co dělají špatně, propadají představě, že zrovna ony nejsou z důvodu nějaké vyšší moci vyvolené k tomu, aby mohly a zvládly nakojit své mládě, své miminko, že jejich tělo a jejich mléko je nedostatečné.

Poznáváte se v tom?

Nevěřte tomu, ženy milé. Naše těla jsou dost dokonalá na to, aby mohla počít, donosit a porodit dítě. Zvládnou je i nakojit. Ano, některým ženám nefungují mléčné žlázy, ale proč byste zrovna Vy měla být ten případ? Proč by zrovna Vaše miminko nemělo být schopné přisátí? Proč by ho mělo bolet z kojení bříško? Proč zrovna Vás by mělo kojení tak strašně bolet, že ho musíte ukončit? Není k tomu většinou reálný důvod.

Přestaňme o sobě neustále pochybovat,

  • že nejsem dost dobrá máma
  • že mám špatná prsa – malá nebo velká nebo šišatá nebo nevím jaká
  • že mám špatné bradavky – opět malé, velké, žádné
  • že mám slabé / hladové mléko
  • že mám málo mléka a moje tělo zkrátka nemá kapacitu vyrobit více mléka pro potřeby mého děťátka
  • že moje mléko je špatné a děťátko po něm bolí bříško
  • že nevím, jak mám miminko držet, jak ho přiložit, jak často ho kojit, jestli ho vůbec kojit a co když to všechno dělám úplně špatně, protože moje miminko neustále pláče.

Zastavte se. Zamyslete. Proč by to tak mělo být? Proč zrovna Vy byste neměla být schopna nakojit své děťátko? Odhoďte pochybnosti. Odhoďte také strach, že to děláte špatně a Vaše miminko bude hladové, mrzuté, uplakané a Vy mu ublížíte. Odhoďtte toto všechno.

Vypněte na chvilku hlavu, zavřete oči a přesuňte se do svého srdce. Začněte vnímat srdcem sama sebe a svoje děťátko. Nechte pochybnosti a strach rozplynout. Vy jste maminka. Vy jste jeho jediná a ta nejlepší maminka. Neposlouchejte ty, kdo Vás budou znejišťovat a nabízet Vám náhražky za Váš elixír života – mateřské mléko.

Nechápejte mě špatně, kojení není vždy tak jednoduché, že se rozhodnu a ono to půjde. Někomu to jde pouze takto a nemusí dělat nic víc, většina žen ale potřebuje pomoc a podporu. Vždy v minulosti byly děti vychovávány v komunitě žen a ženy si předávaly své zkušenosti mezi sebou, pečovaly o čerstvou šestinedělku a její miminko a byly jim všemožně k ruce. U nás v dnešní době zažíváme pravý opak. Žena je honěna a vláčena z jednoho vyštření na druhé, neustále jsou zpochybňovány její mateřské kompetence a schopnost se o děťátko postarat (viz neustálé vážení, nabízení umělého mléka při sebemenší odchylce, všemožných kapiček a tak dále). Proto je tak důležité, aby si ženy, nastávající a čerstvé maminky uvědomily, že samy musí pátrat po dostupných informacích a podpoře. Ovšem s přesvědčením, že ony to zvládnout, jen musí vědět, jak na to.

Nepodceňte přípravu na kojení, je to investice na celý život.

V tomto e-booku Vám vysvětlím, proč je tak moc důležité miminko kojit a jak zajistit co nejpohodovější začátek kojení ihned po porodu.

Naučím Vás, jak laktace funguje, jak pečovat o prsa a také jakou nakoupit výbavičku ke kojení.

Provedu Vás různými situacemi v různém věku děťátka krůček po krůčku.

Díky tomu získáte větší mateřskou sebedůvěru a budete vědět, jak reagovat na potřeby Vašeho děťátka s mnohem větším klidem.

Chcete si kojení svého děťátka užívat naplno. Cítit jeho nádhernou vůni a užívat si doteky jeho heboučké kůže. Chcete se rozplývat při pohledu na Vaše maličké zlatíčko a sledovat ho, jak pije mateřské mléko, které je pro něj tím nejcennějším. Je to tak?

Tak zahoďte pochybnosti, zahoďte strach a s důvěrou v sebe sama a moudrost Vašeho děťátka se vrhněte do nového roku.

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail