Aby kojení nebolelo

Kojení bolí a musí se to nějak vydržet – taky už jste tuto větu někdy slyšela? Já mnohokrát, naštěstí tedy ne v souvislosti s mým kojením, ale čas od času se s ní setkám, naposledy od otce jedné z mých klientek.

Jak to tedy je? Opravdu kojení bolí a je potřeba s tím počítat?

Jsem vystudovaná zooložka a ráda se na věci dívám s evolučního hlediska – jak co funguje a proč to tak funguje, zkrátka jak příroda zamýšlela, aby to fungovalo co nejlépe, a jak se do takového stavu i v dnešní době a v naší společnosti dostat.

Kojení je pro narozené miminko naprosto zásadní. Mateřské mléko je pro něho ta nejkvalitnější potrava a v dřívějších dobách, před vynálezem umělého mléka, by bez kojení miminko zahynulo, pokud by nezaskočila jiná kojná. Dává tedy smysl, aby maminku kojení bolelo nebo pro ni bylo jinak nepříjemné? Nedává. Naopak, interakce s miminkem, mazlení, očichávání, tulení a také kojení je nastaveno tak, aby bylo oběma velmi příjemné a věnovaly se mu tedy co nejčastěji.

V ideálním případě tedy je kojení příjemné a maminka se rozplývá blahem nad svým malým uzlíčkem. Ale někdy tomu tak není.

Některé laktační poradkyně mají ve zvyku maminkám říci, že kojení prostě bolet nemá a pokud bolí, je tedy něco špatně. Musím se přiznat, že i já jsem tuhle větu použila, když jsem před lety mluvila se svojí kamarádkou a ta mě na to teď po čase upozornila. Kojení je v ideálním případě příjemné, nebolí a užívá si ho maminka i miminko. Pokud tomu ale tak není a žena žádá o radu a pomoc, je potřeba se podívat, proč to bolí co s tím.

Bolest prsou nebo bradavek je častým problém, který řešíme s klientkami. Někdy kojení bolí od samého počátku, jindy se bolest objeví po několika dnech, týdnech či měsících.
Důvodů, proč kojení bolí, může být několik, někdy se mohou dokonce kombinovat a proto jsem se rozhodla tomuto tématu věnovat v samostatném e-booku. Sestavila jsem pro Vás tento kompletní přehled, proč kojení může bolet, co to způsobuje a hlavně jaké je rychlé a účinné řešení. Nejlepší ze všeho je samozřejmě prevence a i té je věnována jedna kapitola.

Kojit své miminko s plným vědomím toho, že mu dáváte to nejlepší, je nádherný pocit.

Nedovolte, aby Vás bolest připravila o tyto krásné chvilky.

Již několik let se intenzívně věnuji kojení a laktačnímu poradenství, mou velkou vášní je poznávat zákonitosti, propojovat odborné znalosti a mateřskou intuici a díky tomu úspěšně pomáhám maminkám, aby mohly kojit své děti a cítily se přitom šťastně, spokojeně a vyrovnaně. Co Vám mohu nabídnout se podívejte zde . Jak jsem se k tomuto nádhernému poslání dostala, si přečtěte zde >> Kromě toho jsem také nadšená cestovatelka a profesí zooložka která vede Projekt Tarsius.

Získejte pravidelný přísun tipů a podpory ke kojení a péči o miminko

Zaregistrujte se a obdržíte je pravidelně přímo na Váš e-mail